Jeden ze strůjců pařížských útoků prý cestoval přes Budapešť | E15.cz

Jeden ze strůjců pařížských útoků prý cestoval přes Budapešť

Jeden ze strůjců pařížských útoků prý cestoval přes Budapešť
Policisté při zásahu v Paříži
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Jeden z hlavních strůjců listopadových teroristických útoků v Paříži před atentáty cestoval přes Budapešť. Prohlásil to dnes šéf úřadu maďarského premiéra Viktora Orbána s odvoláním na informace tajných služeb. Někteří členové supiny radikálů, která zabila na několika místech v Paříži 130 lidí, prošli výcvikem v Sýrii, odkud se před útoky vydali do Evropy.

„Mohu potvrdit, že na základě současných informací maďarských tajných služeb, jeden z hlavních organizátorů pařížských útoků… byl (předtím) v Budapešti,“ řekl podle agentury Reuters János Lázár s tím, že muž projížděl přes východní budapešťské vlakové nádraží. Uvést totožnost teroristy šéf Orbánova úřadu odmítl.

Za hlavního strůjce atentátů je označován Belgičan marockého původu Abdelhamid Abaaoud, který byl v úzkém kontaktu se syrským vedením organizace Islámský stát (IS). Právě on podle českých tajných služeb extremistům radil, aby při cestě ze Sýrie využívali jako tranzitní zemi Česko. Zemřel několik dní po atentátech při policejním zásahu v bytě na pařížském předměstí Saint-Denis.

Francouzský zdroj agentury Reuters ve středu uvedl, že další pravděpodobný mozek akce Salah Abdeslam v září autem pronajatým v Belgii cestoval do Maďarska, aby nabral dvojici mužů, kteří podle vyšetřovatelů mohli být členy sebevražedné skupiny. Po Abdeslamovi policie stále pátrá.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!