Jednání o řecké vládě krachují, hrozí další volby

Evangelos Venizelos

Evangelos Venizelos Zdroj: Profimedia.cz

Řecká radikální levicová strana SYRIZA se dnes odmítla podílet na širší a dlouhodobější koaliční vládě, která by měla za úkol udržet Řecko v eurozóně. Naděje na vznik kabinetu je tak nyní minimální. Řešit politickou krizi bude ještě prezident. Řecko ale s největší pravděpodobností zamíří k předčasným parlamentním volbám, které by se mohly konat v polovině června.

Vůdci socialistů (PASOK) Evangelosovi Venizelosovi, který nyní vede jednání o nové vládě, se sice podařilo získat podporu 19 poslanců malé formace Demokratická levice, to ale nestačí.

Předák strany SYRIZA Alexis Tsiprase totiž dnes opět odmítl účast ve vládě, které by zcela neopustila politiku úspor, které po Řecku výměnou za finanční pomoc vyžadují Evropské unie a Mezinárodní měnový fond. Tuto linii přitom razí PASOK i Nová demokracie Antonise Samarase, které se podílely i na předchozí vládě.

Ani spojení s Demokratickou levicí přitom pro PASOK není úplnou výhrou. Strana sice prosazuje setrvání v Evropské unii a eurozóně, zároveň ale chce postupně odstoupit od dohod, na jejichž základě země získala záchranné balíčky.

Na možný odchod Řecka z eurozóny se již začala připravovat řada světových bank. Tvrdí to lidé z branže, podle nichž to ale není nic nového. S variantou, že by Řecko mohlo z eurozóny odejít, se v bankovních kruzích prý počítá už od začátku dluhové krize, tedy zhruba od roku 2009. Přinejmenším po technické stránce by prý většina bank znovuzavedení drachmy hravě zvládla.