Jihoafrická vláda privatizuje, aby se zbavila dluhů státních firem | E15.cz

Jihoafrická vláda privatizuje, aby se zbavila dluhů státních firem

Airbus A340 aerolinek Etihad před přistáním na londýnském letišti Heathrow
Airbus A340 aerolinek Etihad před přistáním na londýnském letišti Heathrow
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: Mark Winterbourne

Daniel Deyl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Po více než deseti letech je zpět na programu vlády JAR prodej státních polečností do soukromých rukou. Důvod je prostý: vláda nemá peníze na obsluhu jejich dluhů. Jako první bude nejspíš na řadě menšinový podíl v letecké společnosti South African Airways (SAA). Jihoafrická jednička je v hluboké ztrátě, která se kadý rok prohlubuje. Vláda chce snížit vlastní náklady na obsluhu firemního dluhu a tak nabízí podíl k odkoupení konkurenční společnosti Etihad Airways z Spojených arabských emirátů.

Jiný je případ energetické firmy Eskom Holdings, která v příštích pěti letech očekává mezery v cash-flow dosahující astronomických 19 miliard dolarů. Ministr financí Nhlanhla Nene chce prodat firemní nestrategická aktiva, jež by zaručila, že firma bude mít dostatek nafty, jíž bude moci vyrovnávat skokové nárůsty spotřeby elektrické energie a zabraňovat tak výpadkům sítě. Eskom má dosud peníze pouze do ledna 2015 - pak jí zásoby hotovosti dojdou a bude spoléhat na vládní pomoc. Prodejem části aktiv by firma měla získat zhruba 1,74 miliardy dolarů.

Poslední jihoafrickou privatizací byl prodej telefonního operátora Telkom South Africa za 2,5 miliardy dolarů v roce 2003. Od té doby vláda levicově orientovaného Afrického národního kongresu o privatizacijednala pouze v jediném případě. Byly jím státní doly, ovšem na nátlak odborů od jejich prodeje vláda ustoupila. V roce 2002 dokonce vykoupila zpět dvacetiprocentní podíl v SAA od Swissairu, jemuž jej prodala o tři roky dříve.

Tentokrát však vláda nemá příliš na vybranou, nemá odkud brát peníze na sanování dluhů státních firem. „Změna ve smýšlení vlády je razantní,“ citovala agentura Bloomberg prohlášení konzultační firmy Econometrix z Johannesburgu. „Prozrazuje obrovské dilema, před nímž vláda stojí. Na jedné straně nemá odkud potřebné peníze brát, na straně druhé jakákoli zmínka o privatizaci vyvolá ostrou negativní reakci odborářů, tradičních spojenců Afrického národního kongresu,“ uvedl.

Spící velmoc?

Autor: Daniel Deyl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video