Jihoafrický soud propustil Krejčíře na kauci | E15.cz

Jihoafrický soud propustil Krejčíře na kauci

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud v Jihoafrické republice dnes propustil na kauci českého podnikatele Radovana Krejčíře, kterého jihoafrická policie podezírá z účasti na loňské ozbrojené loupeži v hlavním městě Pretorii. Informovala o tom jihoafrická média. Server iol.co.za napsal, že Krejčíř podíl v ozbrojené loupeži popřel.

Soud ho propustil na kauci 30 tisíc randů (skoro 70 tisíc korun). S žádostí o kauci podle stejného zdroje uspěli i další dva podezřelí Veselin Langanin a Jason Dominguez. Soud každého propustil na kauci 10 tisíc randů. Soudce Adriaan Bekker zároveň určil termín dalšího stání na 23. dubna, aby policie mohla pokračovat ve vyšetřování loňského incidentu, uvedl server.

Krejčíře a dvojici mužů zatkla policie v neděli odpoledne v souvislosti s říjnovým incidentem v obchodě s elektronikou v Pretorii. Podle médií do obchodu vtrhla skupina šesti mužů a ohrožovala pistolemi jeho majitele. Vynutila si od něj 200 tisíc randů (asi 500 tisíc korun). Loupež skončila přestřelkou mezi lupiči a majitelem obchodu, který jednoho z útočníků postřelil. Zdroje blízké vyšetřování krátce po loupeži uváděly, že lupiči šli do obchodu vymáhat peníze, které majitel údajně Krejčířovi dlužil.

Krejčíř dnes podle jihoafrických médií popřel, že byl do loupeže zapojen, a řekl, že pouze pomáhal kamarádovi získat zpět ukradené peníze. Zároveň prohlásil, že jeho zatčení bylo odvetou za právní kroky, které podnikl proti jihoafrickému policejnímu ministru Nathimu Mthethwovi. Krejčíř na něj podal žalobu pro neoprávněný vstup na soukromý pozemek poté, co policie prohledala jeho dům na předměstí Johannesburgu. V prohlášení, které přečetl jeho právník Mike Hellens, Krejčíř podle webu iol.co.za uvedl, že jeho zatčení bylo „odplatou za působení obtíží policejnímu ministrovi“.

Krejčíř je v JAR kromě incidentu v Pretorii podezřelý také z pojistného podvodu ve výši zhruba 4,5 milionu randů (zhruba 11,5 milionu korun). Justice jej v této kauze propustila loni v dubnu na kauci 500 tisíc randů. Johannesburský soud přitom stanovil podmínky propuštění, které Krejčířovi ukládaly hlásit se jednou týdně na policejní stanici v místě svého johannesburského bydliště. Do skončení případu podle médií mimo jiné také nesmí požádat o žádné cestovní dokumenty a pokud vycestuje z provincie, měl by se hlásit vyšetřovateli.

Jihoafrická policie v poslední době řeší i několik případů vražd, v jejichž souvislosti je uváděno Krejčířovo jméno. V Česku je Krejčíř stíhán v souvislosti s rozsáhlou majetkovou a násilnou trestnou činností. Českým úřadům utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce a od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam dorazil na falešný pas přes Seychely. Česko žádá o jeho vydání. Proces s Krejčířem v JAR kvůli údajnému pojistnému podvodu a vyšetřování dalších podezřelých aktivit podnikatele v této africké zemi ovšem s českou žádostí nesouvisejí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video