K separatistům prý zběhl generál. Kyjev: Nevadí, byl neschopný | E15.cz

K separatistům prý zběhl generál. Kyjev: Nevadí, byl neschopný

Separatisté u města Debalceve
Separatisté u města Debalceve
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Proruští separatisté na východě Ukrajiny dnes oznámili, že bývalý poradce ukrajinského ministra obrany Oleksandr Kolomiec přešel na jejich stranu. Kyjev ale vzápětí význam přeběhlíka bagatelizoval prohlášením, že generál Kolomiec byl už dávno vyhozen pro neschopnost.

„Jsem generál ukrajinské armády, naposledy jsem byl hlavním analytikem ozbrojených sil. Budu pracovat pro blaho Doněcké lidové republiky,“ prohlásil Kolomiec před novináři. Tvrdil také, že už „stovky ukrajinských vojáků a důstojníků“ přeběhly k povstalcům. To si prý přejí i mnozí další ukrajinští důstojníci, s nimiž dříve sloužil a s nimiž nyní jedná o přeběhnutí.

Podle mluvčího ukrajinské armády Andrije Lysenka lze prý - vzhledem k evidenci početních stavů jednotek, zabitých a zraněných vojáků - vyloučit, že by stovky ukrajinských vojáků přešly k nepříteli.

Často jezdil do Moskvy

Kyjev také uvedl, že generál Kolomiec byl propuštěn již v srpnu 2012. „Důvodem byla nekompetentnost a četné nepovolené cesty do Ruska, zejména do Moskvy,“ uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany a dodalo, že kvůli pochybnostem o generálově chování byl také zbaven přístupu k utajovaným informacím.

Podle listu Ukrajinska pravda Kolomiec přešel na stranu separatistů nejspíš už na jaře, protože v dubnu jej vůdce doněckých separatistů Alexandr Zacharčenko jmenoval tajemníkem povstaleckého ministerstva obrany.

Z ukrajinské armády byl podle generálního štábu propuštěn již v roce 2008, ale jako „civilista“ v éře proruského prezidenta Viktora Janukovyče pracoval na ministerstvu obrany, než byl v srpnu 2012 na základě hlášení od kontrarozvědky propuštěn. Minulý týden k separatistům přeběhli dva bratři-důstojníci ukrajinské rozvědky, kteří jsou nyní stíháni za vlastizradu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video