Kam poplují francouzské mistraly? Místo Ruska je možná koupí Egypt | E15.cz

Kam poplují francouzské mistraly? Místo Ruska je možná koupí Egypt

Kam poplují francouzské mistraly? Místo Ruska je možná koupí Egypt
Plavidlo Mistral
• 
ZDROJ: Marine Nationale via Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)
Dvě moderní francouzské vojenské lodě Mistral, které mělo původně získat Rusko, koupí nejspíše Egypt. S odvoláním na zdroje blízké jednání mezi Paříží a Káhirou to uvedla agentura AP.

Kontrakt v hodnotě 1,2 miliardy eur (32 miliard korun) Francie uzavřela v minulých letech s Ruskem, ale kvůli zapojení dodávku dvou vrtulníkových lodí Mistral nejprve zmrazila a nedávno nakonec zrušila.

„Jednání skutečně probíhají, jsou v relativně pokročilém stadiu a týkají se Egypta,“ řekl francouzský zdroj agentuře AP k dalšímu osudu mistralů. Jiný francouzský zdroj to také potvrdil. Poznamenal ale, že podoba financování takové transakce zatím není jasná.

Egypt posiluje

Káhira se snaží posílit svou vojenskou sílu v době, kdy doma i v zahraničí čelí islámským vzbouřencům. Egypt je se Saúdskou Arábií členem mezinárodní vojenské koalice, která bojuje proti rebelům v Jemenu.

„Francie se rozhodla uvažovat o Egyptu, který je významným subjektem na Blízkém východě. Jeho stabilita je nezbytná a Egypt očekává od Francie podporu,“ řekl podle AP k Mistralům francouzský prezident François Hollande při úterním výročním setkání s francouzskými velvyslanci v Paříži.

 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!