Kanada uvalila sankce na Gazprom i motorkáře, Kreml hrozí odvetou | E15.cz

Kanada uvalila sankce na Gazprom i motorkáře, Kreml hrozí odvetou

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ruské ministerstvo zahraničí dnes kritizovalo rozhodnutí kanadské vlády, která rozšířila sankce uvalené proti Rusku kvůli jeho roli v ukrajinském konfliktu i na plynárenský koncern Gazprom, anebo motorkářský klub Noční vlci, blízký prezidentu Vladimiru Putinovi. Ottawa také zavedla přísný zákaz obchodování s anektovaným Krymem. Moskva slibuje odvetu.

„Nové sankce jedině zhorší rusko-kanadské vztahy, které i tak nyní zažívají vinou Ottawy nikoliv nejlepší časy. Je jasné, že tento výpad nezůstane bez odpovědi,“ prohlásil mluvčí ruské diplomacie Alexandr Lukaševič.

Ještě dříve místopředseda ruské vlády Dmitrij Rogozin obvinil kanadského premiéra Stephena Harpera, že protiruské sankce rozšířil v honbě za hlasy kanadských Ukrajinců, ale ve skutečnosti tímto krokem jen poškodil kanadské zájmy.

Rogozin se dostal na kanadskou černou listinu hned v její první verzi. Nyní na ní figurují i ruské státní holdingy sdružující výrobce letadel a zbraní, jakož i energetické firmy Gazprom, Gazpromněfť, Surgutněftěgaz a Transněfť.

Nicméně analytik Valerij Nestěrov ze Sberbanky odhadl, že kanadské sankce ruské firmy moc nepostihnou, protože ani Gazprom, ani jiné podniky nemají v Kanadě žádná významná aktiva, ani investice. „Důležité je, aby se sankce proti Gazpromu nerozšířily na USA a Evropu. Evropané si ale uvědomují důležitost dodávek plynu a bojí se Gazpromu dotknout,“ dodal.

Následky pro Putinův režim

„Jsme solidární s našimi partnery a žádáme prezidenta Putina, aby ukončil invazi na východ Ukrajiny, stáhl své vojáky, své tanky a zbraně a ukončil vojenskou pomoc separatistům,“ uvedl Harper. „Dokud nebude nastolen skutečný mír, dokud okupační vojska nebudou stažena a dokud nebude obnovena územní celistvost Ukrajiny, režim prezidenta Putina ponese následky,“ dodal.

Moskva stále popírá přímé zapojení do konfliktu na východě Ukrajiny, který si podle odhadu OSN od loňského dubna vyžádal už 6400 životů. Západ zavedl sankce proti Rusku po anexi Krymu. Moskva v odvetě zakázala dovoz západních potravin. Tento měsíc Evropská unie a Rusko své sankce a odvetná opatření prodloužily.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video