Kanada zvažuje, jak se postavit k teroru | E15.cz

Kanada zvažuje, jak se postavit k teroru

Desítky těžkooděnců byly povolány k ostraze nedalekého sídla premiéra Stephena Harpera, policejní komanda střeží i hlavní parlamentní budovu.
Desítky těžkooděnců byly povolány k ostraze nedalekého sídla premiéra Stephena Harpera, policejní komanda střeží i hlavní parlamentní budovu.
• 
ZDROJ: CTK

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kanada zvažuje, jak naloží se dvěma útoky islámských radikálů na vojáky během pár dní. Násilné činy zřejmě ovlivní připravovaný zákon o tajných službách, který měl být představen v parlamentu v těchto dnech. Komentátoři však zdůrazňují, že události patrně vyvolají i širší diskuzi o bezpečnostních opatřeních v zemi či růstu radikalismu. Předpokládá se, že tajné služby získají větší pravomoci k prověřování podezřelých.

Ottawa se vzpamatovává z šoku poté, co dvaatřicetiletý Michael Zehaf-Bibeau ve středu nejprve zastřelil vojáka u pomníku obětem války a pak pronikl do areálu parlamentu, kde právě zasedala vláda. Vyšlo najevo, že syn imigranta z Libye nedávno konvertoval k islámu a úřady mu zabavily pas kvůli podezření, že plánuje páchat trestnou činnost v cizině.

Případ se nápadně podobá pondělnímu útoku poblíž Montrealu, kde mladý radikál najel autem do dvou vojáků a jednoho přitom zabil. Útočník Martin Rouleau se dostal v létě do hledáčku police, jež se domnívala, že se chce nechat naverbovat do řad Islámského státu (IS).

V Ottawě řádil střelecAutor: E15

„To povede k posílení našeho odhodlání a zdvojnásobení našeho úsilí a snah našich národních bezpečnostních agentur přijmout veškeré kroky k identifikaci a potírání hrozeb,“ reagoval na ottawské drama premiér Stephen Harper.
Všeobecně se očekává posílení pravomocí tajné služby CSIS. Do parlamentu právě mířil návrh zákona, který měl zavést lepší ochranu informátorů a umožnit Kanadě sdílet informace s USA či Británií.

„To může být pouze začátek,“ uvedl list The Globe and Mail. Podle něj se jedná i o legislativních úpravách, které by zpravodajcům poskytly větší prostor pro prověřování podezřelých. Kanaďané se také ptají, zda byly útoky inspirovány současným vzestupem IS, nebo jde o hlubší problém radikalizace společnosti. BBC upozorňuje, že v zemi nyní působí dvacítka charitativních organizací, u nichž panuje podezření, že jsou fasádou pro financování terorismu.

Pomůže změna?
Média hledají odpovědi na otázky, jestli selhal systém, zda pomohou změny zákonů či bylo nemožné útokům předejít. Martin Rouleau byl na seznamu 90 radikálních osob, u nichž se nevylučovala teroristická činnost. V létě mu byl zabaven pas, důkazy o jeho záměru dostat se k IS ale chyběly, tak nebyl zadržen. Policie se podle The National Post scházela s ním a jeho rodinou, aby mu radikální myšlenky rozmluvila, naposledy 9. října. „Neměli jsme žádnou známku o jeho záměru spáchat zločin v Kanadě. Jinak bychom ho zatkli,“ tvrdí komisařka Martine Fontaineová.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video