Kata z videí Islámského státu asi zabilo americké bombardování | E15.cz

Kata z videí Islámského státu asi zabilo americké bombardování

Džihádista John
Džihádista John
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Spojené státy ve čtvrtek zaútočily v Sýrii na britského radikála Mohammeda Emwaziho přezdívaného světovými médii "džihádista John". Pentagon nyní ověřuje, zda byl útok úspěšný. Britský premiér David Cameron sice smrt Brita také ještě nepotvrdil, ale dnes řekl, že útok na Emwaziho, jehož označil za jednoho z největších vrahů organizace Islámský stát (IS), byl aktem sebeobrany.

Británie prý s USA těsně spolupracovala při sledování Emwaziho a pokud se smrt Brita potvrdí, bude to podle Camerona znamenat „zásah do srdce Islámského státu“. Stanice CNN vyvozuje z vystoupení britského premiéra, že americký nálet byl úspěšný.

Cameron výslovně řekl, že smrt Emwaziho zatím jistá není. Emwazi byl podle něj ale hrozbou pro celý svět. Premiér vyjmenoval rukojmí, které IS připravil o život, přičemž mnohé z nich podle Camerona zavraždil právě Emwazi.

„Byl to čin sebeobrany a byla to správná věc,“ řekl ke čtvrtečnímu útoku. „Všem, kdo škodí Británii, našem národu nebo našim spojencům, to ukáže, že dosáhneme daleko, že máme nezdolné odhodlání a že na své občany nikdy nezapomeneme,“ zdůraznil Cameron.

Čistý zásah

Podle stanice BBC, která se odvolala na nejmenovaného vysoce postaveného odborníka, Brit „s velkou pravděpodobností“ zemřel. Americký armádní zdroj stanici sdělil, že Emwaziho už nějakou dobu sledovali. Stanice Fox News tvrdí, že Pentagon si je na 99 procent jistý, že Emwazi je mrtev. Oficiálně ale americké ministerstvo obrany pouze uvedlo, že „je přesvědčeno“ o úspěchu útoku.

Zdroj ABC News útok popsal jako „bezchybnou“ akci a „čistý zásah“, který zlikvidoval Emwaziho, aniž ohrozil civilisty. Aktivisté z Rakky citovaní britským listem Independent sdělili, že auto s Emwazim dostalo zásah ve chvíli, kdy projíždělo kolem budovy islámského soudu. Facebookem se šíří zprávy, podle nichž první výbuch se ve čtvrtek ozval ve 22:41 středoevropského času a do půlnoci pak následovalo několik dalších explozí.

SOHR ve svém dnešním prohlášení uvádí, že při amerických náletech v Rakce zemřel britský velitel Islámského státu (IS) a další tři zahraniční bojovníci. Nikoho z nich ale tento zdroj nejmenuje.

Podle Ramího Abdar Rahmána, který informace SOHR zveřejňuje, „je v nemocnici v Rakce tělo významného britského radikála“. „Všechny zdroje tvrdí, že je to džihádista John, ale já osobně to nemohu potvrdit,“ sdělil Rahmán.

Vrah z videí

Mohammed Emwazi má jako člen Islámského státu od loňska patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Pochází z rodiny, která žije střídavě v Británii a v Kuvajtu, a stál zřejmě za vraždami amerických novinářů Jamese Foleyho a Stevena Sotloffa a také britského humanitárního pracovníka Alana Henninga. Objevil se na videích natočených s těmito rukojmími IS před jejich zabitím. Ačkoli byl vždy až na oči pečlivě zamaskován, identifikován byl letos v únoru.

Emwazi vystudoval vysokou školu a získal odbornost počítačového programátora. Podle amerických zdrojů se radikalizoval v roce 2009, kdy odjel na safari do Tanzanie.

Mohammed Emwazi (27)
Narodil se 17. srpna 1988 v Kuvajtu. Jeho rodiče mají britské a irácké občanství. Ve svých šesti letech se přestěhoval do Londýna.
V roce 2009 vystudoval obor informační systémy a obchodní management na londýnské Westminsterské univerzitě.
Krátce po dokončení studií, v srpnu 2009, přiletěl se svými dvěma přáteli do tanzanského Dáresalámu. Kvůli údajné silné opilosti a nevhodnému chování strávila trojice noc v policejní cele a druhý den byla letecky vyhoštěna do Amsterodamu. Emwazi tvrdil, že jel na safari, avšak Britové se domnívají, že se chtěl zřejmě přes Keňu dostat do Somálska a připojit se k islamistům ze skupiny Šabáb. Emwazi si také stěžoval, že byl z Tanzanie po příletu deportován na příkaz britské tajné služby.
V roce 2010 se na pár měsíců přestěhoval do rodného Kuvajtu, po návratu do Británie ho britské úřady odmítly pustit zpět.
Jeho rodiče s ním byly údajně naposledy v kontaktu v polovině roku 2013, kdy se chystal na cestu do Turecka. Podle otce Jassema tehdy prohlásil, že pojede pomáhat potřebným lidem do Sýrie. „Den co den doufám ve zprávu o jeho smrti,“ řekl vyšetřovatelům Emwazi senior.
Jako člen Islámského státu (IS) měl patrně na svědomí některé vraždy západních rukojmích. Objevil se maskovaný a ozbrojený na několika videích, které ukazovaly „popravy“ zahraničních zajatců. IS zveřejnil první video se smrtí zahraničního rukojmího loni v srpnu; od té doby byla takto zabita řada dalších rukojmí.
Poprvé se Emwazi objevil na videu islamistů právě loni v srpnu, když zabíjel amerického novináře Jamese Foleyho. Emwaziho hlas na videozáznamu identifikovala jeho matka Ghania. Poté byl spatřen například i na videích, která ukazovala setnutí hlavy americkému novináři Stevenu Sotloffovi a britskému dobročinnému pracovníkovi Alanu Henningovi.
Emwazi byl spolu s trojicí britských radikálů členem teroristické buňky IS, která měla na starosti západní zajatce. Přezdívku „John“ si vysloužil od svých rukojmí, kteří svým věznitelům dali jména podle členů skupiny The Beatles.
Jeho identitu odhalila média letos v únoru. Emwaziho fotografii z dob jeho školních let zveřejnil na titulní stránce britský list Daily Mail.
Bezpilotní letoun armády USA údajně zasáhl 12. listopadu při útoku u syrského města Rakka automobil, v němž Emwazi jel.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video