Katalánci se šikují k dalším protestům za nezávislost. Tentokrát v Bruselu | E15.cz

Katalánci se šikují k dalším protestům za nezávislost. Tentokrát v Bruselu

ČTK

Dvě velké separatistické organizace z Katalánska svolaly na 7. prosince do Bruselu velkou demonstraci pod heslem Evropo, probuď se! Pomoz Katalánsku! Cílem je protestovat proti krokům španělské vlády, která koncem října dočasně převzala přímou správu Katalánska kvůli snahám jeho vedení o nezávislost.

Podle organizátorů demonstrace je nyní ohrožena demokracie nejen ve Španělsku, ale i v celé Evropské unii, informoval ve čtvrtek katalánský deník La Vanguardia.

Místopředsedové organizací Katalánské národní shromáždění (ANC) a Ómnium Agustí Alcoberro a Marcel Mauri ve čtvrtek na tiskové konferenci mimo jiné uvedli, že očekávají masovou účast.

Manifestace podle nich bude největší za několik posledních let. Doufají, že přijede "mnohem více než 10 000 lidí". Alcoberro uvedl, že ANC už pro účastníky akce objednalo pět charterových letů.

Puigdemont nechce expremiérský plat. Cítí se stále premiérem

"Pojedeme ukázat, že to, co se děje v Katalánsku, není jen naše vnitřní věc," uvedl Mauri. Podle něj chtějí EU vysvětlit, že "v ohrožení je demokracie ve Španělsku i v celé Evropě". Představitelé unijních institucí se v předchozích týdnech opakovaně vyjádřili, že podporují jednotu Španělska a že katalánský problém musí vyřešit Madrid spolu s Barcelonou.

Prosincová manifestace se má konat v centru Bruselu, kde sídlí Evropská komise a další unijní instituce. Účastnit se jí podle organizátorů budou i někteří europoslanci a také členové sesazené katalánské vlády, včetně jejího předsedy Carlese Puigdemonta.

Ten spolu se čtyřmi exministry čeká v Bruselu na rozhodnutí belgického soudu o vydání do Španělska k trestnímu stíhání kvůli obvinění ze vzpoury. Té se podle Madridu katalánští politici dopustili snahami o nezávislost Katalánska.

Novinář, který se omylem stal lídrem Katalánců. Puigdemont žije pro nezávislost od narození

Alcoberro a Mauri stojí nyní v čele organizací ANC a Ómnium, protože lídři těchto skupin jsou od poloviny října ve vazbě. Od začátku listopadu je ve vyšetřovací vazbě i osm katalánských exministrů.

Demonstrace 7. prosince se má konat přesně měsíc poté, co do Bruselu přijelo na 200 katalánských starostů, kteří před sídlem Evropské komise demonstrovali za propuštění katalánských politiků ze španělského vězení.

Katalánští exministři se politicky diskvalifikovali, řekl Rajoy. Kandidovat ale mohou
Španělský ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska

Autor: ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!