Puigdemont nechce expremiérský plat. Cítí se stále premiérem | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

Puigdemont nechce expremiérský plat. Cítí se stále premiérem

ČTK

Sesazený katalánský premiér Carles Puigdemont nebude žádat o plat, který by mohl pobírat několik let jako bývalý premiér katalánské vlády. Důvodem je to, že se stále považuje za legitimního předsedu vlády této autonomní oblasti Španělska. 

Informoval o tom ve středu katalánský deník El Nacional s odvoláním na zdroje z Puigdemontova okolí.

Puigdemont, kterého spolu s celou vládou sesadil Madrid koncem října kvůli jejich snahám o nezávislost, dostal v úterý desetidenní lhůtu od španělského ministra financí Cristóbala Montora. Má se v ní vyjádřit, zda bude žádat o výplatu 112 000 eur (asi 2,9 milionu korun) ročně. Tu by mohl dostávat po dobu čtyř let jako bývalý premiér Katalánska.

Puigdemont to ale podle deníku El Nacional už odmítl, protože se stále považuje za katalánského premiéra. Kdyby o penzi požádal, uznal by tím své sesazení španělskou vládou i omezení autonomie Katalánska. K tomu přistoupil Madrid na základě ústavního článku 155 se souhlasem Senátu koncem října, kdy dočasně převzal přímou správu Katalánska.

Katalánští exministři se politicky diskvalifikovali, řekl Rajoy. Kandidovat ale mohou

Čtyřiapadesátiletý Puigdemont nyní čeká spolu se čtyřmi ministry své vlády v Belgii na rozhodnutí belgické justice o vydání do Španělska k trestnímu stíhání. Španělská prokuratura viní celou sesazenou katalánskou vládu i několik členů vedení Madridem rozpuštěného regionálního parlamentu ze vzpoury. Za to jim hrozí až 25 let vězení.

Expremiéři autonomních oblastí Španělska mají právo na výplatu části platu po určitou dobu. Katalánské zákony stanoví, že expremiéři Katalánska mohou pobírat 80 procent platu po dobu, která odpovídá polovině jejich funkčního období, ale minimálně po čtyři roky.

Puigdemont byl v úřadě do sesazení Madridem 21 měsíců. Od 65 let věku mohou žádat o doživotní penzi ve výši 60 procent platu. Výsluhu pobírají jen v případě, že nejsou zaměstnáni či nevykonávají žádnou placenou veřejnou funkci.

Soud poslal bývalou šéfku parlamentu Katalánska do vazby. Může se vyplatit kaucí
Španělský ústavní soud anuloval deklaraci o nezávislosti Katalánska

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!