Kataru vyprší ultimátum, požadavky arabských zemí asi nesplní | E15.cz

Kataru vyprší ultimátum, požadavky arabských zemí asi nesplní

ČTK

S blížícím se vypršením lhůty, kterou daly země Perského zálivu Kataru na splnění svých požadavků poté, co s ním před měsícem přerušily diplomatické styky, čelí Katar možným dalším sankcím. Katarský ministr zahraničí šajch Muhammad bin Abdar Rahmán Sání ale v sobotu zopakoval, že požadavky arabských států byly vytvořeny tak, aby byly odmítnuty. Dodal, že Katar je připraven "čelit možným důsledkům", ale je také připraven jednat. Ultimátum vyprší dnes v noci.

Dnes už katarská vláda žádný komentář neposkytla, napsala agentura AP. Připomněla, že šéf katarské diplomacie se v Římě setkal se svým italským protějškem Angelinem Alfanoem, který podpořil vyjednávací úsilí Kuvajtu.

Katar dostal ultimátum. Má deset dní na splnění podmínek

Spor se snaží zmírnit také Spojené státy, které vyzvaly arabské země, aby byly otevřené jednání s Katarem. K dialogu v sobotu vyzval také Kreml, jehož šéf Vladimir Putin odděleně hovořil s vůdci Kataru a Bahrajnu.

Saúdská Arábie a její spojenci, kteří obvinili Katar z podpory terorismu, mimo jiné chtějí, aby země uzavřela televizi Al-Džazíra, přerušila kontakty s Íránem a ukončila podporu teroristických skupin. Katar nařčení z podpory terorismu odmítá a ultimátum považuje za zásah do své suverenity.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!