Kavkazští extremisté: Za Boston nemůžeme my, ptejte se Rusů | E15.cz

Kavkazští extremisté: Za Boston nemůžeme my, ptejte se Rusů

Pieta v Bostonu
Pieta v Bostonu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Share on Facebook Messenger
Severokavkazští extremisté se dnes distancovali od pumového útoku na bostonský mezinárodní maraton a popřeli, že by cílem jejich útoků byly Spojené státy. V prohlášení umístěném na jednom z extremistických webů doporučili americkým úřadům, aby se při pátrání po původcích atentátu zaměřily na ruské tajné služby.

Prohlášení, které islamisté publikovali na serveru kavkazcenter.com umístěném ve Finsku, připomíná americké spekulace o tom, že jeden z údajných atentátníků Tamerlan Carnajev byl během svého loňského pobytu v Rusku ve spojení s kavkazskými extremisty.

„Dagestánské velení prohlašuje, že kavkazští mudžáhidové nebojují se Spojenými státy. Bojujeme s Ruskem, které je nejen odpovědné za okupaci Kavkazu, ale i za strašlivé zločiny proti muslimům,“ uvádí se v prohlášení.

Text islamistů připomíná, že jejich velitel „emír“ Doku Umarov nařídil zastavit útoky na ruské civilní cíle. Umarov tento příkaz vydal loni v únoru. Nařídil v něm „všem sabotážním skupinám, jejichž úkolem je plnit náš plán zvláštních operací v Rusku, aby ukončily operace, které by mohly vést ke zranění civilistů“.

Prohlášení „dagestánského velitelství“ vyzývá americká média, aby svými spekulacemi nenapomáhala ruské propagandě. „Pokud mají úřady USA skutečně zájem na zjištění pachatelů bostonských výbuchů a pokud nejsou účastníky ruského divadla, měly by prověřit účast ruských tajných služeb na (bostonských) událostech,“ píše se v textu.

Dokument výslovně nepopírá, že by Džochar a Tamerlan Carnajevovi byli ve spojení s bojovníky Doku Umarova. Podle amerického tisku se pátrání agentů FBI v současné době zaměřuje právě na to, zda Tamerlan, který byl v Dagestánu mezi lednem a červem 2012, nenavázal s extremisty kontakt.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.