Kde vzít peníze? Řecko vytáhne na Němce válečné reparace | E15.cz

Kde vzít peníze? Řecko vytáhne na Němce válečné reparace

Nedávná návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Řecku příliš nadšení nevzbudila
Nedávná návštěva německé kancléřky Angely Merkelové v Řecku příliš nadšení nevzbudila
• 
ZDROJ: profimedia.cz

vrb, ČTK

Řecko hledá cesty, jak vyřešit svůj dluhový problém. Podle německého serveru Spiegel online řecká vláda pracuje na vyčíslení reparací, které Německo nezaplatilo Aténám za škody způsobené během okupace za druhé světové války. Expertní komise vypracovala přísně tajnou zprávu, na jejímž základě by Atény mohly po Berlínu dlužné odškodnění vymáhat. O jakou částku má jít, není zatím známo. V minulosti ale Řekové své požadavky vyčíslili na 162 miliard eur (4,2 bilionu korun).

Spiegel online se odvolává na informace zveřejněné v neděli řeckým listem To Vima. Podle něj sestavili odborníci osmdesátistránkovou studii založenou na poznatcích ze 761 svazků archivního materiálu včetně smluv, textů zákonů a soudních rozhodnutí. Členové komise podle jejího vedoucího prozkoumali 190 tisíc stránek dokumentů, z nichž část prý našli uschovanou v pytlích ve sklepích veřejných budov.

Závěr, ke kterému došli, je prý jednoznačný: „Řecko nikdy nedostalo žádné odškodnění. Ani za půjčky, které Německu pod nátlakem poskytlo, ani za škody, které země za druhé světové války utrpěla,“ citoval řecký deník ze zprávy, která je vedená v režimu „přísně tajné“.

Částku, kterou by Řekové po Berlínu mohli chtít, list neuvedl. Podle dřívějších propočtů řeckých organizací dluží Německo Aténám 108 miliard eur za obnovu válkou zničené infrastruktury a dalších 54 miliard eur za vynucené půjčky, které Řecko v letech 1942 až 1944 poskytlo nacistickému Německu.

Celková částka 162 miliard eur odpovídá podle serveru Spiegel online zhruba 80 procentům současného hrubého domácího produktu zadluženého Řecka. Pokud by je Atény vymohly, mohlo by to alespoň z části vyřešit jeho dluhové problémy, konstatuje server. Německá vláda podle něj ale považuje otázku odškodnění Řecka za již uzavřenou.

I aténský kabinet si je údajně vědom velké citlivosti této otázky, která může znovu zvýšit napětí mezi Řeky a Němci. Expertní zprávu má podle serveru k dispozici kromě řeckého ministerstva financí také ministerstvo zahraničí a premiér Antonis Samaras. „O jejím zveřejnění bude rozhodnuto na nejvyšších místech a rozhodovat o tom bude Samaras,“ citoval Spiegel online vysokého představitele aténské vlády. „Teď není správný čas začínat spor s Berlínem,“ dodal.

Autor: vrb, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.