Když parlament znovu odmítne dohodu, brexit se možná neuskuteční, řekl britský ministr obchodu Fox | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Když parlament znovu odmítne dohodu, brexit se možná neuskuteční, řekl britský ministr obchodu Fox

Když parlament znovu odmítne dohodu, brexit se možná neuskuteční, řekl britský ministr obchodu Fox
Liam Fox
• 
ZDROJ: Profimedia

ČTK

Pokud britský parlament příští měsíc odmítne sjednanou dohodu o podmínkách odchodu země z Evropské unie, mohla by existovat zhruba 50procentní pravděpodobnost, že se brexit neuskuteční. Uvedl to podle agentury Reuters britský ministr obchodu Liam Fox v rozhovoru s listem The Sunday Times.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v předloňském referendu, vystoupení Británie je plánováno na 29. března příštího roku. Britská premiérka Theresa Mayová s EU sjednala dohodu o podobě brexitu, stále však chybí souhlas britského parlamentu. Ten by měl v debatě o dohodě pokračovat 9. ledna.

Fox patří mezi přední zastánce odchodu Británie z EU. V rozhovoru s listem The Sunday Times nicméně uvedl, že v případě neschválení dohody si není jistý, zda by dal brexitu o moc větší šanci než "padesát na padesát".

Do brexitu zbývá sto dní a dohoda stále není. Zde je pět scénářů, co bude dál

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v rozhovoru s listem Welt am Sonntag upozornil, že Brusel se nesnaží za každou cenu udržet Británii v EU. „Bývá naznačováno, že naším cílem je udržet Spojené království v EU všemi možnými prostředky. To není naším záměrem. Chceme mít pouze jasno ohledně našich budoucích vztahů,“ prohlásil.

Juncker rovněž uvedl, že Evropská komise respektuje výsledky britského referenda. „Pracuji s předpokladem, že odejdou, protože tak se obyvatelé Spojeného království rozhodli,“ řekl.

Britští ministři nejsou jednotní v názoru na to, co by se mělo stát v případě, že poslanci v lednu dohodu s EU odmítnou. Ministryně práce Amber Ruddová, která je blízkou spojenkyní premiérky Mayové, nedávno uvedla, že v případě odmítnutí dohody by existoval „přesvědčivý argument“ pro druhé referendum. Mayová přitom další lidové hlasování dlouhodobě odmítá.

Tvrdý brexit? Evropská komise představila plán, jak mu čelit

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!