Kemerovo po požáru obchodního centra ovládl neklid, Putin vyhlásil na středu státní smutek

Požár ruského obchodního centra

Požár ruského obchodního centra Zdroj: profimedia.cz

Požár ruského obchodního centra
Požár ruského obchodního centra
Požár ruského obchodního centra
Požár ruského obchodního centra
Požár ruského obchodního centra
53
Fotogalerie
V půlmilionovém sibiřském městě Kemerovo sílí napětí po nedělním požáru v místním obchodním středisku, který si vyžádal 64 obětí, mezi nimi je podle oficiálně nepotvrzených zpráv 41 dětí. V centru města demonstrují tisíce lidí, kteří žádají demisi gubernátora Amana Tulejeva a pravdivé informace o neštěstí. Gubernátorův náměstek žádal demonstranty na kolenou za odpuštění, rozhořčení nezmírnil ani prezident Vladimir Putin, který město krátce navštívil a na středu vyhlásil státní smutek.

Ráno se na ústředním náměstí Sovětů sešly tisíce demonstrantů. Dav skandoval "Pravdu!", "Demisi!", "Všichni před soud!". Z improvizované tribuny podle sibiřské agentury FlashSiberia promlouvali pozůstalí, ženy před mikrofonem plakaly. Po sedmi hodinách protestů k demonstrantům přišel náměstek kemerovského gubernátora Sergej Civilev, který podle RIA Novosti dav na kolenou prosil za odpuštění a žádal, aby se lidé rozešli a nevyvolávali konflikt.

Lidem vadí údajně liknavý postup úřadů při vyšetřování tragického požáru v obchodním a zábavním středisku. Skupina lidí si dokonce vyžádala přístup do místní márnice, aby se na vlastní oči přesvědčili o počtu obětí. V Kemerovu kolují informace, že je kromě 64 mrtvých pohřešováno dalších 85 osob, z nichž velká většina jsou děti mezi deseti a třinácti lety.

Delegaci nespokojených obyvatel města přijal Putin, který dnes Kemerovo krátce navštívil. Ruský vůdce chtěl především uctít památku obětí požáru, ale podle ruských médií musel hlavně uklidňovat rozhořčené obyvatele města. Vyzval občany, aby nepochybovali o informacích z radnice, a slíbil jim, že všichni viníci budou nalezeni a spravedlivě potrestáni, napsala agentura RIA Novosti.

Podívejte se na protesty v sibiřském městě

Napětí ve městě ale spíš sílí. Obyvatelé Kemerova si novinářům stěžovali, že policie přístup rodičů k mrtvým tělům jejich dětí podmiňuje podpisem závazku o mlčenlivosti. Ruští vyšetřovatelé informaci potvrdili s tím, že jde o "zákonný požadavek, který je ku prospěchu pozůstalých". Šéf kremelského výboru pro lidská práva Michail Fedotov postup policistů označil za "absolutně nelidský". Místní média informují o tom, že policisté zabavují mobilní telefony a videokamery lidem žijícím v sousedství místa požáru.

Centrum Kemerova od rána střeží zesílené jednotky zásahových sil OMON, kordon policie chrání vstup do sídla oblastního zastupitelstva. V okolních ulicích podle očitých svědků parkovalo několik policejních autobusů a vozy záchranné služby.

Jednotlivé ruské oblasti už od pondělí samostatně vyhlašují několikadenní smutek a vyčítají Moskvě, že na neštěstí nezareagovala celostátním státním smutkem. Putin dnes nakonec vydal dekret, který vyhlašuje státní smutek na středu. Ruské televizní a rozhlasové stanice z programu vyřadily vysílání zábavních programů, divadla ruší představení.

Místní média oznámila, že k dnešnímu dopoledni se podařilo vyprostit těla 56 mrtvých, osm lidí je stále pod sutinami spáleného objektu. Nejméně 37 obětí bude moci být identifikováno jen pomocí analýzy DNA, což potrvá nejméně dva týdny, napsal Interfax.