Co znamená státní smutek v Česku: Pravidla, zákony a historie

Státní smutek

Státní smutek Zdroj: Profimedia

Kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy bude v Česku vyhlášen na sobotu 23. prosince státní smutek. Státní vlajky budou spuštěny na polovinu žerdi, v poledne se rozeznějí zvony a občané by měli památku obětí uctít minutou ticha. Co znamená státní smutek pro život v Česku? Mohou mít otevřeno obchody? Jaká platí pravidla? Kdy byl v Česku vyhlášen státní smutek?

Střelba na FF UK v Praze, ke které došlo 21. prosince odpoledne v budově na náměstí Jana Palacha, si vyžádala 14 obětí a desítky zraněných. Střelba je nejtragičtějším incidentem tohoto druhu v dějinách samostatného Česka. Na sobotu 23. prosince byl proto vyhlášen státní smutek.

Kdo vyhlašuje státní smutek v Česku?

O vyhlášení státního smutku rozhoduje vláda České republiky. Po střelbě na filozofické fakultě v Praze bylo opatření schváleno vládou na mimořádném zasedání, kterého se účastnili také prezident Petr Pavel a předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Co znamená státní smutek? Jsou otevřené obchody?

V Česku může vláda vyhlásit den smutku nebo den státního smutku. Zákon č. 352/2001 Sb. o státních symbolech stanovuje, že vlajky jsou po dobu trvání smutku staženy na půl žerdi, Zákon č. 202/1990 Sb. o loteriích stanovuje, že v Česku mají v den státního smutku zavřít herny a kasina. Obchody mohou mít na den státního smutku otevřeno.

V pátek a v sobotu budou omezeny vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí. V sobotu se bude v katedrále svatého Víta konat bohoslužba za oběti střelby.

Předseda vlády Petr Fiala vyzval občany, aby v den státního smutku projevili úctu památce obětí tragédie na FF UK minutou ticha. Současně by se měly v celé České republice v pravé poledne rozeznít zvony.

Pravidla pro státní smutek a kdy se vyhlašuje

Státní smutek je vyhlášen výjimečně při úmrtí osobnosti mimořádného významu pro stát nebo jako způsob uctění obětí velké tragédie.

Státní smutek představuje nejvyšší formu uctění, a i když téměř neexistují specificky stanovené postupy či pravidla podle zákona, vláda může ve spolupráci s rodinou zesnulého určit různé způsoby projevení úcty, mezi něž patří například stanovený čas pro minutu ticha, veřejné vystavení rakve, čestná stráž u ostatků, smuteční průvod nebo pohřeb se státními či vojenskými poctami.

Další formy uctění mohou zahrnovat uzávěru divadel a dalších kulturních institucí, změnu hudebního repertoáru v médiích nebo odložení společenských akcí. V případě střelby na filozofické fakultě ostatně mnohé instituce zrušily nebo upravily konání koncertů a podobných akcí.

Kdy byl v Česku vyhlášen státní smutek?

V Česku bude vyhlášen den státního smutku popáté. Den smutku byl vyhlášen například na památku obětí podmořského zemětřesení v jihovýchodní Asii, kdy jedna z nejničivějších vln cunami připravila o život přes 230 tisíc lidí. Zemřelo i osm Čechů. Ke katastrofě došlo ve druhý svátek vánoční 2004, smutek byl vyhlášen na 5. ledna 2005. Den smutku byl znovu vyhlášen o tři měsíce později během pohřbu Jana Pavla II. Znovu se v Česku truchlilo v souvislosti s oběťmi havárie letadla s polským prezidentem Lechem Kaczyńským v roce 2010.

Den státního smutku byl vyhlášen poprvé v historii samostatné České republiky na uctění památky obětí teroristických útoků 11. září 2001 v USA. Třídenní státní smutek se konal při příležitosti smrti prvního českého prezidenta Václava Havla. Jednodenní státní smutek byl vyhlášen na památku zpěváka Karla Gotta a předsedy Senátu Jaroslava Kubery

OdDoDoba trvání (ve dnech)TypUdálost
14. září 200114. září 20011den státního smutkuUctění obětí teroristických útoků 11. září 2001
5. ledna 20055. ledna 20051den smutkuUctění obětí zemětřesení v jihovýchodní Asii
8. dubna 20058. dubna 20051den smutkuDen pohřbu papeže Jana Pavla II.
17. dubna 201018. dubna 20102den smutkuUctění obětí havárie Tu-154 u Smolenska
21. prosince 201123. prosince 20113den státního smutkuUctění památky prezidenta Václava Havla
12. října 201912. října 20191den státního smutkuDen pohřbu zpěváka Karla Gotta
3. února 20203. února 20201den státního smutkuUctění památky zesnulého předsedy Senátu Parlamentu České republiky Jaroslava Kubery
23. prosince 202323. prosince 20231den státního smutkuUctění památky zesnulých při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy