Kiska navrhne politickým stranám předčasné volby či rozsáhlou rekonstrukci vlády | E15.cz

Kiska navrhne politickým stranám předčasné volby či rozsáhlou rekonstrukci vlády

Slovenský prezident Andrej Kiska.
Slovenský prezident Andrej Kiska.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Slovenský prezident Andrej Kiska navrhl "rozsáhlou a zásadní rekonstrukci" nynější vlády premiéra Roberta Fica, anebo předčasné volby jako východisko z krize důvěry ve stát po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky. O budoucnosti vlády hodlá jednat v příštích dnech s politickými stranami, oznámil v prohlášení z prezidentského paláce v Bratislavě.

"To poslední, co naše společnost nyní potřebuje, je politické divadlo na televizní obrazovce v podání nejvyšších ústavních činitelů," objasnil Kiska, proč se rozhodl zrušit své avizované večerní televizní vystoupení o situaci na Slovensku poté, co se po něm rozhodli promluvit z obrazovky i premiér Robert Fico a předseda parlamentu Andrej Danko.

Prezident uvedl, že s Ficem osobně hovořil o možných východiscích z vážné politické krize. "Ukázalo se však, že naše názory jsou rozdílné," řekl.

Poznamenal, že v pátek, kdy občané Slovenska uctili památku obětí vraždy, cítil i odhodlání začít bolestný proces nápravy státu, vůči kterému nyní panuje obrovská nedůvěra, a to opodstatněně: "Překročily se hranice, věci zašly příliš daleko a není cesty zpět. Vnímáme aroganci moci," prohlásil Kiska. Nemůže prý zlehčovat atmosféru dusící zemi. Pocit nespravedlivého státu vidí jako téměř absolutní. I kdyby se ukázal jakýkoliv, třeba i náhodný motiv vraždy, velké množství lidí je nyní přesvědčených, že tragédie odráží slovenskou realitu.

"To je strašná vizitka republiky po 25 letech existence. Něco špatného je pod povrchem. Něco špatného je v samých základech našeho státu," řekl.

Kiska podle svých slov čekal týden, jaké kroky podnikne vládní koalice, aby obnovila důvěru lidí vstát, avšak zdá se, že žádné řešení se nečrtá, žádný plán prezident nevidí, a proto se rozhodl začít jednat s politickými stranami, jak si představují budoucnost vlády.

"Vidím dvě možnosti - rozsáhlou a zásadní rekonstrukci vlády, která by nepolarizovala společnost, anebo předčasné volby," prohlásil.

Prezident rovněž požádal občany o důvěru ve vyšetřovatele, kteří případ vraždy Jána Kuciaka a jeho snoubenky objasňují.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video