KLDR na výzvu OSN ke zdrženlivosti reagovala další střelou | E15.cz

KLDR na výzvu OSN ke zdrženlivosti reagovala další střelou

KLDR na výzvu OSN ke zdrženlivosti reagovala další střelou
KLDR vypálila další rakety
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Severní Korea dnes ze svého východního pobřeží odpálila další střelu krátkého doletu. Informovaly o tom jihokorejské zdroje, a to brzy poté, co dnes generální tajemník OSN Pan Ki-mun před novináři v Moskvě kritizoval obdobný sobotní manévr Severokorejců a vyzval Pchjongjang ke zdrženlivosti a k návratu k jednacímu stolu.

V sobotu japonské ministerstvo obrany informovalo o třech raketách krátkého doletu vypuštěných z východního pobřeží Severní Koreje, které dopadly do moře mimo japonské teritoriální vody. Pchjongjang událost nekomentoval.

Dnes jihokorejské ministerstvo obrany oznámilo, že dnes odpoledne místního času (dopoledne SELČ) severní soused do vod u svého východního pobřeží vypálil další střelu. Podle agentury AP není jasné, zda šlo o raketu nebo o střelu z děla. Jiné zdroje se však shodují, že stejně jako v sobotu šlo o raketu krátkého doletu.

Pan Ki-mun, jenž s novináři hovořil ještě před oznámením dnešního incidentu, podle agentury RIA Novosti označil sobotní severokorejskou střelbu za „provokaci“, která ho znepokojila.

Odpaly raket o doletu zhruba 120 kilometrů nejsou u severokorejského pobřeží nijak výjimečné. Ten sobotní však vyvolal ve světě zvýšenou pozornost, neboť následoval poté, co Pchjongjang řadu týdnů hrozil Washingtonu a Soulu jaderným útokem v odvetě za jejich společné vojenské cvičení v oblasti. KLDR přišla s agresivní rétorikou poté, co na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila nové sankce za únorový jaderný test.

Je třeba, aby Severní Korea začala usilovat o snížení napětí na Korejském poloostrově, prohlásil podle agentury ITAR-TASS Pan Ki-mun. Je podle něj zapotřebí, aby KLDR obnovila rozhovory se západními mocnostmi o kontroverzním severokorejském jaderném programu. Generální tajemník nabídl v této souvislosti pomoc OSN a vyjádřil naději, že Pchjongjang se napříště vyvaruje silových gest podobných tomu sobotnímu.

Kim Čong-un hraje o uznání a moc. Může uspět?

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!