KLDR provedla další jaderný test, následné otřesy zasáhly Jižní Koreu | E15.cz

KLDR provedla další jaderný test, následné otřesy zasáhly Jižní Koreu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severní Korea provedla další jaderný test. Jako první to potvrdilo Japonsko. Předtím dva záchvěvy zaznamenaly seizmologické služby v USA, Číně a Jižní Koreji. Jde o šestý jaderný pokus KLDR od roku 2006.

Japonský premiér Šinzó Abe prohlásil ještě před vyhodnocením otřesů, že jaderný pokus by byl naprosto nepřijatelný. Ministr zahraničí Taró Kono krátce potom řekl, že po vyhodnocení údajů Japonsko došlo k závěru, "že šlo o jaderné testy". Kono to řekl na briefingu uspořádaném po schůze s představiteli národní bezpečnostní rady.

Ohnisko otřesů, které dosáhly síly patrně 6,3 stupně, bylo v hornaté izolované provincii Hamgjong, kde má KLDR svou jadernou střelnici. Čínská seizmologická služba informovala o tom, že po prvních otřesech následovaly po osmi minutách další, slabší. Jihokorejská armáda uvedla, že zahájila analýzu toho, zda šlo skutečně o jaderný test.

Severokorejská agentura KCNA dnes uvedla, že vůdce KLDR Kim Čong-un provedl inspekci nové vodíkové (termonukleární) bomby, kterou je možné instalovat do mezikontinentální rakety nového typu, jež může zasáhnout území USA. O pumě KCNA uvedla, že má "velkou ničivou sílu".

Americký prezident Donald Trump v noci na dnešek telefonicky hovořil s Abem o rostoucí hrozbě ze strany Severní Koreje. Oznámil to Bílý dům.

KLDR dosud provedla pět ověřených jaderných testů v letech 2006, 2009, 2013 a dva v loňském roce. Rovněž provedla sérii zkoušek raket různého doletu.
Rada bezpečnosti OSN přijala již osm rezolucí vyhlašujících sankce proti KLDR s cílem ji zastavit v dalším vývoji jaderných a raketových zbraní. Kýžený výsledek ale neměla žádná z nich.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.