KLDR prý chystá nový raketový test, USA rozmísťují protirakety

odpálení severokorejské rakety

odpálení severokorejské rakety Zdroj: ctk/AP

Severní Korea připravuje další test nové, mohutné rakety středního doletu, oznámila dnes jihokorejská agentura Jonhap s odvoláním na nejmenované úřední zdroje v Soulu. Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje varovala, že Pchjongjang již také dokončil přípravy na svou pátou jadernou zkoušku.

Severokorejské ministerstvo zahraničí dnes vydalo prohlášení, podle nějž země potřebuje „silný jaderný odstrašovací prostředek“, aby mohla čelit americkému nepřátelství a hrozbám. „Neustávající krajně nepřátelská politika, jaderné hrozby a vydírání KLDR ze strany USA Severní Koreu povedou pouze k tomu, že zásadním způsobem posílí svou schopnost jaderného úderu,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení, z nějž citovala oficiální tisková agentura KCNA.

Americký prezident Barack Obama prohlásil, že Spojené státy věnují více času nastavování protiraketového štítu, který by případnému útoku od „nevyzpytatelné“ KLDR zabránil. „Věnujeme podstatně víc času rozmísťování našich protiraketových systémů…, které dokážou přinejmenším zablokovat hrozbu představovanou KLDR,“ řekl Obama v rozhovoru pro televizi CBS. Hrozbu ze strany Severní Koreje přitom označil za „relativně nízkou“.

Dolet až na americký Guam

Jihokorejská armáda má podle agentury Jonhap informaci, že Pchjongjang pravděpodobně už brzy odpálí novou raketu středního doletu Musudan. Raketa připravená k testu je jedna ze dvou, které KLDR umístila na střelnici na severovýchodě země. První z těchto raket absolvovala svůj test, údajně neúspěšný, před deseti dny.

Rakety Musudan mají mít dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Střela Musudan byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu.

Před dvěma dny Severní Korea oznámila, že úspěšně testovala balistickou raketu odpálenou z ponorky. Jihokorejští představitelé uvedli, že úspěšnost zkoušky nemohou potvrdit.

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje dnes bez dalších podrobností prohlásila, že KLDR dospěla v přípravách na svůj pátý jaderný test do závěrečné fáze a může ho provést, jakmile se pro to rozhodne. Čtvrtý nukleární test uskutečnil Pchjongjang v lednu. Podle analytiků by mohl severokorejský režim přistoupit k dalšímu testu atomové bomby ještě před sjezdem vládnoucí Korejské strany práce, který je plánován na začátek května. Na něm chce mladý vůdce Kim Čong-un dále upevnit svou moc.