KLDR prý otestovala nový motor pro mezikontinentální rakety | E15.cz

KLDR prý otestovala nový motor pro mezikontinentální rakety

odpálení severokorejské rakety v jihokorejské televizi
odpálení severokorejské rakety v jihokorejské televizi
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea dnes oznámila, že úspěšně otestovala nový typ motoru pro mezikontinentální balistické rakety. Jedná se o další z řady jejích proklamovaných úspěchů ve vývoji zbraní z posledních týdnů.

Nejnovější zkouška byla provedena na odpališti raket dlouhého doletu v Sohe u západního pobřeží země a osobně na ni dohlížel vůdce země Kim Čong-un, napsala severokorejská tisková agentura KCNA.

S tímto novým motorem KLDR „může vybavit své mezikontinentální balistické rakety nového typu mocnějšími jadernými hlavicemi a přitom mít v jejich dosahu veškerá bahniska zla na zemi, včetně americké pevniny, aby je mohla nechat lehnout popelem“, prohlásil Kim.

Sever nemá spolehlivou raketu

Jihokorejští experti nicméně prohlašují, že Sever stále ještě nemá spolehlivou mezikontinentální balistickou raketu, natož aby byla schopen ji opatřit jadernou hlavicí. KLDR má před sebou ještě velký kus cesty, než bude schopna zasáhnout nukleárními střelami americkou pevninu, konstatovala agentura AP. Podle AP je nový severokorejský zbrojní test především provokací.

Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Mark Toner vyzval KLDR, aby „upustila od akcí a prohlášení, které dále destabilizují oblast, a soustředila se na konkrétní kroky k plnění svých mezinárodních povinností“.

KLDR 6. ledna provedla svůj čtvrtý jaderný test a zdůraznila, že bude pokračovat ve svém nukleárním programu navzdory dalším sankcím, které na ni Rada bezpečnosti OSN uvalila v březnu. Minulý měsíc rovněž Kim Čong-un prohlásil, že se KLDR podařilo miniaturizovat jaderné hlavice, aby se daly upevnit na balistické rakety.

Radek Palata: KLDR se stává jen figurkou velmocí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video