KLDR slaví 70. výročí strany, Kim je prý připraven na válku | E15.cz

KLDR slaví 70. výročí strany, Kim je prý připraven na válku

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea oslavuje 70. výročí založení vládnoucí Korejské strany práce (KSP) a při této příležitosti uspořádala mohutnou vojenskou přehlídku, podle BBC patrně největší v dějinách této izolované asijské země. Prezident Kim Čong-un pak v projevu prohlásil, že jeho země je připravena na jakoukoli válku, kterou povedou Spojené státy.

„Revoluční výzbroj strany znamená, že jsme připraveni vést jakoukoli válku, kterou vyprovokují američtí imperialisté,“ prohlásil severokorejský vůdce na hlavním Kim Ir-senově náměstí v Pchjongjangu. Přítomen byl i vysoký představitel Čínské komunistické strany jako vyslanec prezidenta Si Ťin-pchinga.

Severní Korea pravidelně odsuzuje vojenské cvičení Spojených států a Jižní Koreje a označuje je za přípravu na válku.

„Naše revoluční síly jsou připraveny chránit náš lid a modré nebe nad naší vlastí,“ uvedl Kim a zdůraznil nezbytnost nadále „všemi prostředky“ posilovat severokorejskou armádu. Prý díky této politice se KLDR stala „nedobytnou pevností“ a „globální vojenskou velmocí“, tvrdil Kim, který podle pozorovatelů vypadal uvolněně a sebejistě.

Přehlídka měla začít už dopoledne, její začátek se ale zřejmě kvůli dešti posunul zhruba o tři hodiny, takže začala až odpoledne tamního času. Přehlídka byla tradiční ukázkou vojenské síly režimu. Státní televize ukazovala záběry tisíců vojáků pochodujících v zástupech přes Kim Ir-senovo náměstí, následovaly kolony tanků a další vojenské techniky.

Severokorejské síly se chlubí rostoucí flotilou bezpilotních letounů, raket dlouhého doletu a dalších zbraní, jejichž ukázky jsou pozorně sledovány kvůli zjištění novinek v arzenálu jedné z nejuzavřenějších zemí světa. Agentura AFP označila dojem z přehlídky za impozantní.

Na Kim Ir-senovo náměstí jako ústřední bod slavností od rána proudily davy lidí s kyticemi plastových květin. „Ať žije neporazitelná Korejská strana práce,“ hlásal transparent vyvěšený z balonu nad náměstím, pojmenovaném po zakladateli KLDR a praotci nynějšího severokorejského vůdce.

Po jeho boku stál čínský host Liou Jün-šan, pokládaný za „muže číslo pět“ v nejužším vedení čínských komunistů. Jde o nejvýše postaveného čínského návštěvníka od Kimova nástupu k moci před čtyřmi lety. Liou doručil dopis od čínského prezidenta, vyjadřující zájem o posílení vzájemných vztahů, které pošramotil spor o severokorejský jaderný program. Dopis vybízí Pchjongjang k obnovení šestistranných rozhovorů na toto téma. Usmívající se Kim a Liou spolu hovořili prostřednictvím tlumočníka.

KLDR před oslavami avizovala, že by mohla vypustit raketu dlouhého doletu s družicí. Američané ale zhruba před měsícem na základě analýzy satelitních snímků dospěli k závěru, že na hlavní severokorejské střelnici se žádná taková akce nechystá. Vědci naopak objevili pohyb v prostoru severokorejské jaderné střelnice, jeho důvody jsou ale nejasné.

Země, které vládne třetí generace Kimů jako jediná komunistická dynastie v dějinách, podnikla tři jaderné testy, a to v říjnu 2006, v květnu 2009 a pak v únoru 2013. Nyní hrozí čtvrtou zkouškou jaderné zbraně.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video