Klíčový souhlas Berlína: poslanci podpořili pomoc Španělsku | E15.cz

Klíčový souhlas Berlína: poslanci podpořili pomoc Španělsku

Německo, Bundestag
Německo, Bundestag
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Němečtí poslanci velkou většinou schválili finanční pomoc španělským bankám ve výši až 100 miliard eur (přes 2,5 bilionu korun) z prostředků prozatímního záchranného fondu eurozóny EFSF. Bez jejich souhlasu by ji Německo při páteční konferenci ministrů financí zemí měnové unie nemohlo podpořit. Evropská komise dnes také zdůraznila, že slíbené peníze mohou Španělé použít výhradně na sanaci svého bankovního sektoru, a ne například k intervencím na trhu s dluhopisy, jak napsal španělský tisk.

Poskytnutí prostředků na rekapitalizaci krizí postiženého španělského bankovního sektoru podle očekávání odhlasovala většina poslanců vládní středopravé koalice podpořená zástupci obou nejsilnějších opozičních stran, sociálních demokratů (SPD) a Zelených. Proti byla celá frakce opoziční marxistické Levice a podle odhadů také necelé dvě desítky eurokritických vládních poslanců.

O pomoc pro Španělsko požádal na úvod mimořádné schůze Spolkového sněmu německý ministr financí Wolfgang Schäuble. Zdůraznil, že Berlín má velký zájem na stabilizaci ekonomické situace pyrenejského království. „Dosažení toho je však ohrožováno nejistotou v bankovním sektoru (Španělska),“ uvedl Schäuble, podle něhož reformní kroky madridské vlády nemohou začít fungovat, dokud nebudou vyřešeny problémy tamních bank.

„Trhy pochybují, zda je španělský stát schopný dostat pod kontrolu problémy bankovní zóny,“ dodal ministr financí. Podle něj to zvyšuje riziko řetězové reakce a hrozí „vážné dopady nákazy v Evropě“. Současně ujistil zákonodárce, že garance za tuto pomoc bankám převzal španělský stát.

Německo, Bundestag Autor: profimedia.cz

EK: Španělsko může použít peníze jen pro banky

Vláda Mariana Rajoye požádala 25. června o pomoc pro španělské finanční ústavy, jichž se řada nevzpamatovala z krize tamního realitního trhu trvající už od roku 2008. Ministři financí eurozóny poté souhlasili, že umožní Madridu na ni čerpat až 100 miliard eur z EFSF. První tranši by Španělsko mělo mít k dispozici do konce července.

Německo je jako nejsilnější evropská ekonomika ze členských zemí eurozóny také největším přispěvatelem do záchranného fondu. Podle rozdělovacího klíče EFSF ručí Berlín za 29 procent obnosu, které mají Španělé získat.

Evropská komise dnes také korigovala zprávy ze španělského tisku ohledně pomoci. Španělský deník El País napsal, že peníze ze slíbených 100 miliard eur, které nebudou využity pro rekapitalizaci bank, mohou být použity na koupi veřejného dluhu. „Zpráva tisku vychází ze špatné interpretace právního dokumentu,“ vyvrátil tuto informaci mluvčí komise Simon O'Connor.

Dokument, který objasňuje dohodu s eurozónou o půjčce pro banky, uvádí, že nevyužité peníze z rekapitalizace bank mohou být použity pro různé účely. Aby však pro tyto účely mohly být peníze použity, bude muset Španělsko nejprve formálně požádat ministry financí eurozóny o jejich souhlas. Tento postup by se tak přiblížil k pomoci pro stát, které se Madrid snaží zoufale vyhnout, protože řadu podmínek spojených s takovou pomocí považuje za ponižující.
Madrid zatím ještě neupřesnil, jak velkou částku hodlá pro banky využít, napsala agentura Reuters.

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.