Koaliční nálety v Iráku mířily i na velení Islámského státu | E15.cz

Koaliční nálety v Iráku mířily i na velení Islámského státu

F-22
F-22
• 
ZDROJ: CC BY 2.0: DVIDSHUB via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Koaliční letadla při pátečních náletech v Iráku zaútočila mimo jiné na shromáždění vůdců Islámského státu (IS). Nelze přitom ale zatím potvrdit, zda mezi nimi byl i samozvaný chalífa IS abú Bakr Bagdádí.

Podle nejnovějšího vyjádření Velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM) byl úder veden proti velení IS, které se sešlo nedaleko Mosulu v severním Iráku. Zničen byl přitom konvoj vozidel, upřesnila agentura Reuters.

CENTCOM ve svém prohlášení uvedlo, že není s to potvrdit, zda byl na shromáždění přítomen i Bagdádí. Reakce IS na útok není zatím známa.

Pumové útoky

Při pumových útocích v sobotu zahynulo v Iráku 12 lidí. Dva útoky jsou hlášeny z Bagdádu a Ramádí, které leží západně od něj. Na východě Sýrie USA a spojenecké státy v noci a dnes bombardovaly především ropné pole.

V Bagdádu prý muž zaparkoval auto v šíitské čtvrti Amil, poodešel k trafice a pak zmizel. Výbuch zabil náhodné chodce. O útoku v Ramádí, které je střediskem provincie Anbár, ještě detailní informace nejsou k dispozici. K akcím se zatím nikdo nepřihlásil.

Dějiště násilností

Sever a západ Iráku je několik měsíců dějištěm bojů a násilností, které rozpoutal postup radikálů z Islámského státu (IS) severem země. Tato skupina obsadila i části Sýrie.

V obou zemích na ni útočí americká a spojenecká letadla a z pátku na sobotu zasáhla cíle IS na východě a severu Sýrie. Terčem bylo ropné pole ve východní provincii Dajr az-Zaur, kde přišli o život dva lidé. Dnes pak bomby spadly na pozice IS v okolí kurdského města Kobani a také na pohraniční tábor s uprchlíky. Podle syrské exilové opozice jsou dnes hlášeny boje z centra města Kobani, které stále ovládá IS.

Do Damašku dnes dorazil zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan de Mistura. Syrský vládní deník As-Saura k jeho misi napsal, že de Mistura svými požadavky překračuje své pravomoci. Zmocněnec totiž minulý týden v Radě bezpečnosti OSN předložil plán na zastavení bojů v Sýrii. Chce, aby vláda přistoupila na vyhlášení zón, v nichž zavládne klid zbraní, kam by pak měla zamířit humanitární pomoc a kde by měla být zahájena mírová jednání. Jedná se zejména o oblasti v okolí druhého největšího města země Halabu.

List tyto výroky označil za unáhlené a překračující zmocněncův mandát. De Mistura má být v Sýrii tři dny a má se tam sejít s nejvyššími syrskými představiteli.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video