Kolonu uprchlíků u Luhanska zasáhly rakety. Zabily desítky lidí | E15.cz

Kolonu uprchlíků u Luhanska zasáhly rakety. Zabily desítky lidí

ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Desítky mrtvých a velký počet zraněných, včetně žen a dětí, si údajně dnes ráno vyžádal incident na východě Ukrajiny, při němž prý povstalci ostřelovali konvoj s uprchlíky. Mnozí prý shořeli zaživa. Podle mluvčího ukrajinské armády vzbouřenci zaútočili na kolonu vojenských autobusů, která vyvážela uprchlíky z míst bojů u obce Chrjaščuvate na předměstí Luhanska. Povstalci odpovědnost popírají.

„Rebelové konvoj očekávali a zcela ho zničili. Mnoho lidí bylo zabito, jsou mezi nimi ženy a děti,“ řekl novinářům ukrajinský armádní mluvčí Andrij Lysenko o útoku na kolonu vojenských autobusů, která odvážela uprchlíky z míst bojů u obce Chrjaščuvate na předměstí Luhanska. „Ještě se nám nepodařilo sečíst oběti,“ dodal s tím, že jde o desítky mrtvých.

Mnozí prý shořeli zaživa v autobusech zasažených palbou z minometů a raketometů Grad. Podle listu Ukrajinska pravda byla kolona označena bílými prapory.

Andrej Purgin, vicepremiér samozvané Doněcké lidové republiky, odpovědnost vzbouřenců odmítl. „Tu silnici neustále raketami ostřelují sami Ukrajinci. Vypadá to, že teď zabili možná víc civilistů, než za celou dobu předtím. Naše jednotky nemají sílu k tomu, aby tuto oblast zasáhly raketami Grad,“ řekl Purgin agentuře Reuters.

Jiní předáci rebelů podle BBC rovnou celý incident popřeli jako propagandu Kyjeva. K incidentu podle Lysenka došlo na silnici mezi obcemi Chrjaščuvate a Novosvitlivka, což je v těchto dnech oblast zřejmě nejsilnějších bojů. Silnice procházející oběma obcemi spojuje Luhansk s ruskou hranicí. Právě po ní by měl směřovat do Luhanska ruský humanitární konvoj, který na ruské straně hranic čeká na odbavení a bezpečnostní záruky.

„Dokud nebudou otázky bezpečnosti konvoje vyřešeny, kolona rusko-ukrajinskou hranici nepřekročí,“ uvedla mluvčí Červeného kříže Galina Balzamovová. „Delegáti Červeného kříže dosud od žádné z bojujících stran bezpečnostní záruky nedostali,“ dodala.

Ukrajinská armáda oznámila, že dokončila obklíčení důležitého železničního uzlu Horlivka a blokuje povstalce ve městech Ilovajsk a Alčevsk. Vzbouřenci údajně vůbec poprvé nasadili mohutné raketomety Uragan, jimiž zaútočili na obec Novokaterynivka jihovýchodně od Doněcka. Údaje o obětech zprávy ukrajinského velení neobsahují.

Raketomet Grad Autor: CC: CC-BY-SA-3.0/High Contrast/wikimedia.org

Raketomet Grad (Zdroj: wikimedia.org)

Tvrdé boje podle Kyjeva pokračují u Luhanska, který armádní jednotky minulý týden obklíčily a nyní prý už i část města osvobodili, zatímco rebelové tvrdí, že ulice přecházejí v tvrdých bojích z rukou do rukou. Bojové operace se soustřeďují do okolí obce Stanycja Luhanska severovýchodně od města. U Doněcka se bojuje v trojúhelníku mezi městy Jenakijeve, Šachtarsk a Charcyzk, zejména u obce Nyžňa Krynka.

Povstalci zprávy dementují

Povstalecké zprávy z bojišť informace ukrajinského velení vyvracejí. U Ilovajska údajně vzbouřenci zničili čtyři armádní tanky a několik zásobovacích vozidel. Šest tanků bylo prý vyřazeno u obce Novosvitlivka na silnici mezi Luhanskem a ruskou hranicí.

Ruští pohraničníci tvrdí, že dnes v Rostovské oblasti našli v tříkilometrové vzdálenosti od hranic s Ukrajinou krátery po výbuchu osmi granátů, které podle nich byly vystřeleny z ukrajinské strany. Incident si nevyžádal oběti, ani raněné.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.