Komentář Richarda Miřátského: Duo Le Penová a Mélenchon děsí trhy | e15.cz

Komentář Richarda Miřátského: Duo Le Penová a Mélenchon děsí trhy

Richard Miřátský

Richard Miřátský

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

V neděli nás čeká první kolo francouzských prezidentských voleb. Mezi hlavní kandidáty patří Emmanuel Macron, Marine Le Penová, François Fillon a mocně se dotahující radikálně levicový Jean-Luc Mélenchon.

 

Podle volebních průzkumů do druhého kola pravděpodobně postoupí Emmanuel Macron a Marine Le Penová. Velké procento nerozhodnutých voličů však ještě může zamíchat kartami a ve druhém kolem proti sobě mohou stát i radikálně pravicová Le Penová a ultralevicový Mélenchon.

Prezidentské volby pravděpodobně vnesou na finanční trhy větší volatilitu. Pokud do druhého kola postoupí finančními trhy pozitivně vnímaní kandidáti, tedy Macron/Fillon, mělo by to pro akciové trhy znamenat dobrou zprávu a úlevu. Naopak vítězství radikálně pravicové Le Penové a radikálně levicového Mélenchona by bylo pro trhy zemětřesením.

Mélanchonovy plány na razantní zvýšení daní a důraz Le Penové na protekcionismus a měnovou autonomii by mohly být toxickým koktejlem nejen pro francouzské akciové trhy. Největším rizikem je zřejmě vítězství Le Penové a s tím spojená možnost vystoupení Francie z Evropské unie. Přestože je Frexit málo pravděpodobný, nejistota s ním spojená by mohla ve Francii spustit recesi a negativně ovlivnit hospodářství celé eurozóny.

Autor je analytik Komerční banky

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video