Komisařka EU Kroesová: Eurozóna se obejde i bez Řecka | e15.cz

Komisařka EU Kroesová: Eurozóna se obejde i bez Řecka

Neelie Kroesová
Neelie Kroesová
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Eurozóna je schopna dál normálně fungovat, i když z ní vystoupí Řecko. V rozhovoru s nizozemským listem Volkskrant to řekla komisařka Evropské unie pro digitalizaci a nové technologie Neelie Kroesová. Řečtí politici se stále nemohou shodnout na tom, zda jsou pro Řecko přijatelné tvrdé podmínky, které zemi zajistí druhý záchranný úvěr v objemu 130 miliard eur (asi 3,2 bilionu korun).

„Když jeden člen odejde, neznamená to 'muž přes palubu'. Možná, že volím nešťastná slova. Co to znamená muž přes palubu? Zatím všichni říkali, že když bude muset nějaká země odejít, anebo požádá o vystoupení, celá stavba se zhroutí. To ale není pravda,“ řekla Kroesová.

Řecko se musí rozhodnout co nejdříve, zda o pomoc stojí, anebo ne; už 20. března má totiž země splatit větší část dluhu v objemu asi 14,5 miliardy eur (asi 362,1 miliardy korun). Pokud si nezajistí i druhý úvěr, na splátku dluhu téměř jistě nebude mít peníze. Řecko by se tak s vysokou pravděpodobností stalo první evropskou zemí, která po druhé světové válce vyhlásí státní bankrot.

Atény ještě budou muset prosadit několik dalších nepopulárních opatření, včetně například celkového omezení státní správy anebo snížení základní mzdy. Ta je ve srovnání s některými dalšími chudšími členy eurozóny pořád ještě vysoká.

Kroesová řekla, že řečtí političtí lídři si musejí uvědomit, že vlády v Nizozemsku a Německu další pomoc zadluženému Řecku před svými daňovými poplatníky neobhájí, pokud nebude jasně vidět, že Řecko spolupracuje a že má skutečně zájem problémy řešit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery