Konec demokracie v Polsku? Ve stovce měst lidé demonstrují proti soudní reformě | E15.cz
KoronaHelpdesk E15

Jak uspět v krizi

Konec demokracie v Polsku? Ve stovce měst lidé demonstrují proti soudní reformě

Konec demokracie v Polsku? Ve stovce měst lidé demonstrují proti soudní reformě
ZDROJ: ČTK

ČTK

Ve stovce polských měst se večer konají demonstrace proti kontroverzní soudní reformě, kterou kritici označují za pokus vládní strany Právo a spravedlnost (PiS) o ovládnutí nezávislých soudů. Poslanci PiS předběžně schválili dva návrhy zákonů, které prezidentovi a parlamentu dávají širší pravomoci při výběru vysoce postavených soudců. Polská opozice i Evropská komise tyto zákony považují za ohrožení právního stavu v Polsku.

Sporné normy se týkají nejvyššího soudu a soudcovské rady. Polský prezident Andrzej Duda, který je spojencem PiS, zákony nejprve po protestech a kritice Západu vetoval a později přišel s jejich úpravami. Na začátku listopadu poslanec a vyjednavač Stanislaw Piotrowicz oznámil, že Duda a PiS dospěli ohledně justiční reformy ke kompromisu.

Evropská komise v létě kvůli problematické reformě soudnictví zahájila s Polskem řízení pro porušení unijní legislativy, které může skončit žalobou u unijního soudu. Řízení se týká zákona o obecních soudech, který Duda jako jediný z trojice přijatých zákonů podepsal.

Euroskeptická vláda ve Varšavě tvrdí, že reforma soudnictví je potřebná, aby se zvýšila efektivita a aby se soudy vymanily ze zvyklostí komunistické éry.

Hlavní demonstrace proti reformě se dnes koná před prezidentským palácem ve Varšavě. Manifestace se podle polských médií organizují i v jiných evropských metropolích, například v Londýně, Dublinu nebo Kodani.

V Unii padly veškeré limity výroby cukru, Komise předpokládá růst produkce o dvacet procent

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!