Konzervativci si podali ruce se severoirskými unionisty | E15.cz

Konzervativci si podali ruce se severoirskými unionisty

Igor Záruba

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Severoirští unionisté zajistili britské premiérce Therese Mayové chybějící počet hlasů. Labouristé chtějí vědět, co Londýn přesně Belfastu nasliboval.

Téměř tři týdny britské vládní a brexitové nejistoty jsou u konce, konzervativci ministerské předsedkyně Theresy Mayové budou vládnout s kontroverzní severoirskou Demokratickou unionistickou stranou (DUP). K dohodě dospěly oba tábory včera v poledne v Londýně. „Sdílíme mnohé společné hodnoty, například pokud jde o nedostatečnou prosperitu napříč Spojeným královstvím,“ uvedla Mayová.

Premiérce, která dosáhla s toryi nejlepšího volebního výsledku od roku 1993, udělali 8. června v předčasných volbách čáru přes rozpočet konkurenční labouristé. Ti získali nejvíce hlasů od roku 1945. Konzervativci takto nedosáhli na většinu mandátů v dolní komoře. Mayová proto rozjela námluvy se Severoiry, kteří odmítají sňatky homosexuálů, jsou pro zákaz potratů a mají výhrady k ochraně klimatu.

Konzervativci a DUP budou nyní disponovat pohodlnou většinou 13 hlasů. Ta je dána „přísunem“ 10 křesel od unionistů a faktem, že strana Sinn Féin neobsadila svých sedm křesel − a šéf sněmovny se třemi místopředsedy nehlasuje, vysvětluje BBC.

Severoirský partner dostane za podporu v příštích dvou letech 1,5 miliardy liber. Miliarda poputuje z nových rozpočtových kapitol, zbylých 500 milionů získá Belfast z dříve přislíbených fondů. Prostředky mají zlepšit dopravní infrastrukturu, zdravotní péči a úroveň vzdělání. Váleční veteráni dostanou 2,5procentní přilepšení na penzi, Britové jim zachovají zimní příplatek na topení.

Úmluva s DUP nemá u toryů jednoznačné zastání, někteří z nich se bojí poškození stranické reputace. Opoziční labouristé vedení Jeremy Corbynem zase požadují přesný výčet, co všechno Mayová svým koaličním partnerům v DUP vlastně slíbila.

Zachování práv občanů EU i Británie
Britská premiérka Theresa Mayová v parlamentu představila konkrétní podobu toho, jak hodlá po brexitu zajistit práva občanů zemí EU v Británii. Chce například, aby příbuzní občanů EU, kteří do země přijedou ještě před brexitem, měli možnost po pěti letech požádat o právo se v zemi usadit. Zároveň by měli mít stejná práva, například pokud jde o lékařskou péči a školství. Dodala, že s Bruselem by ráda uzavřela reciproční dohodu. 

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video