Královna představila priority britské vlády | E15.cz

Královna představila priority britské vlády

Britská královna Alžběta II.
Britská královna Alžběta II.
• 
ZDROJ: CTK

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Premiér David Cameron vydal Britům nejasný signál ohledně svých dalších priorit. Řada konzervativců vyzvývala kabinet, aby se po prohraných místních volbách soustředil na to, co lidi nejvíce zajímá - tvorbu pracovních míst a zajištění hospodářského růstu, a nerozptyloval se jinými záležitostmi. Jedním z bodů programu vlády na další období, jenž představila královna Alžběta II., je ale reforma Sněmovny lordů.

„Prvořadým úkolem vlády zůstává zvládnutí rozpočtového deficitu a vyvinutí veškerého úsilí k dosažení návratu hospodářského růstu, vytvoření pracovních míst a příležitostí pro těžce pracující lidi v celé Británii,“ ujištoval přesto Brity Cameron.

Královna představila 19 nových zákonů, týkajících se mimo jiné podpory rodin, penzijní a bankovní reformy, hospodaření místních samospráv a investic do obnovitelné energie. Lídr opozičních labouristů Ed Miliaband je sice ochotný podpořit některé kroky, například flexibilní rodičovskou dovolenou, celkově však v programu postrádá základní kroky v oblasti sociální péče. „Žádná změna, žádná naděje - to je skutečně poselství královnina proslovu,“ poznamenal.

Camerona a šéfa liberálních demokratů Nicka Clegga se tázal, proč je součástí balíku snaha o z větší části volenou a štíhlejší horní komoru parlamentu, když tvrdili, že to pro ně není priorita.

O tom, že se tím vláda nestrefila ani do všeobecné nálady, svědčí reakce v diskusích pod články. “Co mají všechny tyto žvásty znamenat? Kde je snaha dostat miliony zpátky do práce, imigrace, boj s kriminalitou a podobně? Místo toho se budou hodiny dohadovat o Sněmovně lordů,“ napsal jeden z přispěvatelů na webové stránce BBC.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video