Krejčíř si najímá právnická esa, mají mu pomoci k návratu do Česka | E15.cz

Krejčíř si najímá právnická esa, mají mu pomoci k návratu do Česka

Radovan Krejčíř
Radovan Krejčíř
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Čech Radovan Krejčíř vězněný v Jihoafrické republice za únos a pokus o vraždu sestavil tým obhájců zahrnující i některé špičkové právníky v zoufalé snaze dosáhnout návratu do vlasti. Uvedl to jihoafrický server IOL. V Krejčířově týmu je podle něj například Dali Mpofu, někdejší prominentní člen Afrického národního kongresu, jenž se později přidal ke krajně levicové straně Bojovníci za ekonomickou svobodu (EFF). Krejčířova rodina a jeho další obhájci podle portálu obviňují vězeňskou správu, že omezila vězni jeho ústavní právo na telefonáty s nimi.

Krejčíř tak v posledních týdnech postrádal právní rady, píše IOL. Podle příbuzných se obává o svou bezpečnost.

Krejčíř se dostal znovu do popředí pozornosti médií minulý měsíc, když poskytl z vězeňské cely za pomoci propašovaného mobilu rozhovor místní rozhlasové stanici. Obvinil v něm jihoafrické činitele, že se vůči němu spikli a že jej vězní za nelidských podmínek.

Hned po interview začaly úřady zjišťovat, jak vězeň mohl vejít do styku s okolním světem, a nařídily další bezpečnostní opatření, která jdou i za Krejčířovo postavení vysoce rizikového vězně, připomněl server.

Krejčíř uprchl z České republiky v roce 2005. V JAR žije od roku 2007 a od listopadu 2013 je za mřížemi. V zemi čelí řadě obvinění. Jediný případ, který v JAR zatím dospěl k verdiktu, je pokus o vraždu, únos a obchod s drogami, za což dostal 35 let vězení. Od té doby se podle policie pokusil přinejmenším čtyřikrát o únik z vězení, což se projevilo na opatřeních, která mu v útěku mají zabránit.Krejčířova rodina si podle IOL stěžuje, že se s ním už týdny nemůže spojit. „Neslyšeli jsme ho od (rozhlasového) rozhovoru. Věznice se skutečně vzteká a nedovolila mu dokonce ani volat svým právníkům,“ řekla Krejčířova snacha Marlene. „Neviděli jsme ho už déle než čtyři roky a po tuto dobu nám vždy o víkendech volal z veřejného telefonu. Nevíme, kde se nachází, zda je naživu, zda je zdravý a jak se mu vede. Žádali jsme, aby ho někdo mohl navštívit ve vězení, ale odmítli to. Poslali jsme spoustu e-mailů vězeňské správě s dotazy na něj, ale zůstaly nezodpovězeny,“ dodala. Krejčířová také tvrdila, že od té doby nebyl tchán ani předveden před soud, což zvyšuje rodiny obavy o jeho bezpečnost.

Právník Jeff Mendelson potvrdil, že se také nedokázal spojit s klientem po telefonu. Neuspěly ani pokusy obnovit dřívější Krejčířovy výhody ohledně styků s právníky. Aktivista Golden Miles Bhudu, zasazující se za práva vězňů, se domnívá, že obavy Krejčířových příbuzných jsou zcela na místě. Pohrozil úřadům „mediální kampaní upozorňující veřejnost na neústavní zacházení s Radovanem K.“. O údajně špatné zacházení s vězněm se podle serveru zajímal také český velvyslanec.

Úřady obvinění odmítly. Tvrdí, že Krejčíř má možnost telefonického kontaktu s právníky. Mluvčí vězeňské správy nicméně nevysvětlil vzkazy mezi Krejčířovým právníkem a šéfem věznice, v nichž ředitel trval na tom, že s Krejčířem lze mluvit pouze osobně ve věznici. „Komunikace nebyla zastavena a probíhá v souladu s pravidly,“ tvrdil mluvčí.

Mezitím Krejčíř a jeho rodina podle IOL pokračují ve zpochybňování jeho léčby ve vězení a usilují o to, aby si zbytek trestu směl odpykat ve vlasti.

Na jaře soud rozhodl, že Krejčíř může být vyhoštěn, ale konečné rozhodnutí ponechal na ministru spravedlnosti. Krejčířův právník Eric Mabuza již ministra požádal, aby Krejčíř byl vyhoštěn do Česka.


„Již si dále nepřeje se odvolávat, dělat problémy či odmítat žádosti o vydání. Přeje si odpykat patnáctiletý trest, který mu uložily české soudy, jakož i tam čelit dalším obviněním,“ uvedl právník v dopise ministrovi o záměrech svého klienta. Argumentoval také vysokými náklady na další Krejčířův pobyt v JAR, který již daňové poplatníky podle něj stál skoro 200 milionů randů (asi 300 milionů korun).

Právník však dosud žádnou odpověď nedostal. Obhájci se proto chystají brzy obrátit na soud, aby ministra přiměli k rozhodnutí.

Pražský vrchní soud letos v březnu Krejčířovi pravomocně potvrdil souhrnný trest 15 let vězení za pokus o vytunelování státního podniku Čepro a za řadu dalších činů. Česká republika usiluje o jeho vydání z JAR už od roku 2007.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video