Kreml prý není v žádném kontaktu s Trumpovým štábem

Donald Trump

Donald Trump Zdroj: reuters

Donald Trump
Donald Trump se stane 45. prezidentem USA
Donald Trump se stane 45. prezidentem USA
Vladimir Putin
Ruský prezident Vladimír Putin
7
Fotogalerie

Kancelář ruského prezidenta Vladimira Putina není v žádném kontaktu se štábem nastupujícího amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na tiskové konferenci v Moskvě to dnes prohlásil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Osazenstvo Kremlu podle Peskova nebude sledovat ani dnešní hlasování volitelů, kteří mají o osobě budoucího prezidenta USA formálně rozhodnout. Na něco takového prý v Moskvě není čas. Jakmile ale zpráva o výsledku dorazí, poradci prezidenta si "novinku odškrtnou".

Náměstek šéfa ruské diplomacie Sergej Rjabkov v listopadu prohlásil, že Rusko během kampaně před americkými prezidentskými volbami navázalo styky s Trumpovým štábem a bude v kontaktech pokračovat i po volbách. "Ano, kontakty byly," řekl agentuře Interfax Rjabkov. "Neříkám, že se všemi (členy Trumpova štábu), ale kontakty s celou řadou z nich udržovali ruští představitelé," konstatoval dva dny po amerických volbách.

Po Trumpově vítězství navštívili Moskvu dva Američané, jimž média připisovala funkci emisarů nové americké vlády. Měsíc po volbách přijel do Ruska Carter Page, který v týmu Donalda Trumpa pracoval jistou dobu jako zahraničněpolitický poradce. V minulých dnech přijel do Moskvy Jack Kingston, který dříve také působil v Trumpově štábu. Ruské ministerstvo zahraničí ale jakékoli kontakty s oběma muži popřelo.