Krize v Itálii má i své klady. Nevyhazuje se tolik jídla | E15.cz

Krize v Itálii má i své klady. Nevyhazuje se tolik jídla

jídlo, plýtvání
jídlo, plýtvání
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Ekonomická krize už zasáhla Italy i na jednom z jejich nejcitlivějších míst - v kuchyni. Podle čerstvého průzkumu, který zveřejnil zemědělský svaz Coldiretti, si většina italských domácností proslulých náklonností k dobrému jídlu už nedovolí vyhazovat nespotřebované potraviny. Dvě ze tří rodin nyní zpracovávají i nesnědené zbytky a snaží se tak ulehčit rodinnému rozpočtu.

Coldiretti zadal výzkum nazvaný „Chování Italů v časech krize“ společnosti SWG, která přišla s mnoha zajímavými čísly. Podle výsledků v současnosti 59 procent obyvatel Itálie pracuje s nesnědenými zbytky potravin, například těstovin, pečiva nebo zeleniny namísto toho, aby je vyhodilo do odpadkového koše. „Receptů, kterými se dá bojovat s plýtváním, je v Itálii mnoho. Stačí jen trocha představivosti a můžete uvařit třeba chutné masové kuličky, pokud vám zbude trocha masa, vejce, pečivo a sýr,“ popsal nové gastronomické trendy předseda Coldiretti Sergio Marini.

Ušetřit se přitom tímto způsobem dají značné částky, protože Italové podle průzkumu za rok vyhodí jídlo v hodnotě 11 miliard eur (přes 270 miliard korun).

Itálie se silně potýká s hospodářskou krizí, která významně zasáhla i domácnosti. Spotřebitelská důvěra letos v červnu klesla na rekordní minimum a výdaje domácností se letos nejspíše sníží nejvíce od druhé světové války. Podle Coldiretti pociťuje finanční obtíže každá čtvrtá rodina a jejich situaci by mohla zhoršit opatření navrhovaná vládou Maria Montiho. K těm patří třeba zvýšení DPH, které se chystá na příští rok.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.