Krizí postižený Kypr volí prezidenta | E15.cz

Krizí postižený Kypr volí prezidenta

Volby na Kypru
Volby na Kypru
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Na Kypru dnes začalo první kolo prezidentských voleb. Favoritem je podle průzkumů konzervativní politik Nikos Anastasiadis (66), šéf největší opoziční strany Demokratické shromáždění (DISY). Kypr se nyní potýká s finančními problémy a žádá pomoc od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Pokud v prvním kole, jehož výsledky by mohly být známy ještě dnes, nezíská žádný z jedenácti kandidátů nadpoloviční většinu hlasů, uskuteční se 24. února další kolo. Na Kypru má volební právo zhruba 545 tisíc obyvatel a v prvním kole se očekává více než čtyřicetiprocentní účast, napsala agentura DPA.

Nynější prezident Demetris Christofias nekandiduje. Jeho popularita v poslední době klesla v důsledku ekonomických problémů, kvůli kterým bude země podle odhadů potřebovat úvěrovou pomoc zhruba 17,5 miliardy eur (445 miliard Kč).

Opoziční předák Anastasiadis tvrdí, že je odhodlán zajistit mezinárodní záchranný program i za cenu velkých úspor. Jeho největším rivalem v prezidentském klání je nezávislý kandidát a exministr zdravotnictví Stavros Malas, jehož podporuje vládní komunistická Pokroková strana pracujícího lidu. Podle některých názorů by Anastasiadis mohl zvítězit již v prvním kole.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video