Krvavé boje o Mosul pokračují, lidé z města hromadně prchají | E15.cz

Krvavé boje o Mosul pokračují, lidé z města hromadně prchají

ČTK

Ve východní části Mosulu propukly těžké boje mezi elitními vládními jednotkami a ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát. 

Ve východní části Mosulu propukly těžké boje mezi elitními vládními jednotkami a ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát.

Irácké zvláštní síly zasáhl sebevražedný bombový útok islamisty s využitím automobilu. Následovala ostrá dělostřelecká, minometná i granátová palba, sdělil irácký důstojník podílející se na osvobozování druhého největšího města Iráku.

Irácké jednotky slaví úspěch, obsadily státní televizi v Mosulu

"Boje byly ráno intenzivní. Snažíme se opevnit naše pozice ve čtvrti (na východě města)," řekl agentuře AFP podplukovník elitní protiteroristické jednotky nasazené v Mosulu. Vládní síly se podle něj také pokusí obklíčit jinou čtvrť.

Kvůli novým střetům se část civilních obyvatel města vydala na okraj Mosulu. Mnozí nesli bílé prapory a podle AFP chtějí odjet vojenským kamionem do úkrytu mimo město.

Irácká armáda nezveřejňuje údaje o svých ztrátách, zdravotníci ale hovoří o desítkách mrtvých a raněných od 17. října, kdy Bagdád zahájil ofenzivu na Mosul.

Vládním jednotkám se podařilo vstoupit do Mosulu na začátku tohoto měsíce a nyní ovládají jeho východní okraje. Další postup je ale pomalý, komplikují jej podmínky hustěji osídlených čtvrtí a také odhodlání islamistů, pro které je Mosul posledním velkým iráckým útočištěm, jehož ztrátě chtějí bránit až do své smrti.

Osvobozování iráckého Mosulu začalo, Kurdové obsadili vesnice v okolí

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!