Krvavé boje o Mosul pokračují, lidé z města hromadně prchají | E15.cz

Krvavé boje o Mosul pokračují, lidé z města hromadně prchají

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Ve východní části Mosulu propukly těžké boje mezi elitními vládními jednotkami a ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát. 

Ve východní části Mosulu propukly těžké boje mezi elitními vládními jednotkami a ozbrojenci z radikální organizace Islámský stát.

Irácké zvláštní síly zasáhl sebevražedný bombový útok islamisty s využitím automobilu. Následovala ostrá dělostřelecká, minometná i granátová palba, sdělil irácký důstojník podílející se na osvobozování druhého největšího města Iráku.

"Boje byly ráno intenzivní. Snažíme se opevnit naše pozice ve čtvrti (na východě města)," řekl agentuře AFP podplukovník elitní protiteroristické jednotky nasazené v Mosulu. Vládní síly se podle něj také pokusí obklíčit jinou čtvrť.

Kvůli novým střetům se část civilních obyvatel města vydala na okraj Mosulu. Mnozí nesli bílé prapory a podle AFP chtějí odjet vojenským kamionem do úkrytu mimo město.

Irácká armáda nezveřejňuje údaje o svých ztrátách, zdravotníci ale hovoří o desítkách mrtvých a raněných od 17. října, kdy Bagdád zahájil ofenzivu na Mosul.

Vládním jednotkám se podařilo vstoupit do Mosulu na začátku tohoto měsíce a nyní ovládají jeho východní okraje. Další postup je ale pomalý, komplikují jej podmínky hustěji osídlených čtvrtí a také odhodlání islamistů, pro které je Mosul posledním velkým iráckým útočištěm, jehož ztrátě chtějí bránit až do své smrti.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video