Osvobozování iráckého Mosulu začalo, Kurdové obsadili vesnice v okolí | E15.cz

Osvobozování iráckého Mosulu začalo, Kurdové obsadili vesnice v okolí

ČTK

Jednotky kurdských pešmergů obsadily sedm vesnic východně od Mosulu, ovládaného Islámským státem (IS). Kurdové se účastní osvobozovací operace, která byla zahájena v noci. Do bojů má zasáhnout až 30 tisíc iráckých vojáků, mezi nimiž bude podle oznámení Turecka 3000 lidí vycvičených tureckými vojáky.

 Pešmergové zahájili osvobozovací boje východně od druhého největšího iráckého města a získali sedm vesnic ve vzdálenosti asi 30 kilometrů od Mosulu. Kurdský plukovník Amozhgar Táhir řekl, že jeho oddíly budou osvobozovat vesnice obývané křesťany a šabaky, které leží východně od města. Do Mosulu podle něj vstupovat nebudou z etnických ohledů. Většina obyvatel Mosulu jsou sunnité a při přípravě dlouho ohlašované ofenzivy se kromě jiného hovořilo o nebezpečí nového napětí mezi šíity a sunnity.

Podplukovník iráckých speciálních sil Alí Husajn potvrdil, že kurdské jednotky provádějí první útoky na východní frontě.

Islámský stát přichází o strategický důležitá místa, i když se postup proti němu zpomalil, tvrdí analytici

Turecká armáda oznámila, že do bojů bylo nasazeno 1500 iráckých vojáků, které vycvičili Turci na irácké základně Bašika, a stejný počet je připraven v záloze. Podle tureckých zdrojů jsou v jednotce šíité, jezídové i křesťané a také Turkmeni. "Turecká armáda se současných bojů neúčastní, ale vývoj podrobně sleduje," oznámil turecký vojenský zdroj. Ankara v minulých dnech dala najevo, že je její armáda připravena zasáhnout do bojů o Mosul.

Přímý přenos TV Al-Jazeera z bojů u Mosulu sledujte zde

V Mosulu, ovládaném od roku 2014 Islámským státem, je podle odhadů asi 1,5 milionu civilistů. Irácké letectvo jim v neděli shazovalo letáky s podrobnými instrukcemi. Lidé podle nich například nemají nechávat v domech plynové bomby a mají mít po ruce vlhké oblečení pro případ výbuchů a požárů. Podle stanice CNN začal IS propouštět z věznic lidi zadržené pro nedodržování nařízení islamistů, jako je zákaz kouření.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!