Krym se stal součástí Ruska legálně, o anexi nešlo, říká Kreml. Kompenzace odmítá | E15.cz

Krym se stal součástí Ruska legálně, o anexi nešlo, říká Kreml. Kompenzace odmítá

Krym se stal součástí Ruska legálně, o anexi nešlo, říká Kreml. Kompenzace odmítá
Dmitry Peskov
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

O případné kompenzaci za Krymský poloostrov podle Moskvy není možné jednat. Legálně se totiž poloostrov stal součástí Ruské federace z rozhodnutí legitimní krymské vlády, nikoli anexí, řekl mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

Dohodnout se s Moskvou na kompenzacích za ruské zabrání poloostrova poradil Kyjevu český prezident Miloš Zeman ve svém úterním projevu před Parlamentním shromáždění Rady Evropy.

"Nemůžeme mluvit o anexi, to není správně, a tím pádem ani nemůžeme mluvit o případných kompenzacích. O odtržení od Ukrajiny rozhodl legitimní orgán Krymu - tedy nejvyšší rada," prohlásil Peskov.

Komentář Michaela Romancova: Hanebnost prezidentova projevu

Zeman anexi Krymu v úterý označil za "fait accompli", tedy za hotovou věc. Kyjev a Moskva by se podle něj měly dohodnout na kompenzaci, například ve finanční podobě či prostřednictví ruské ropy a zemního plynu.

Projev vyvolal okamžitou pobouřenou reakci ukrajinského prezidenta Petra Porošenko a dalších ukrajinských politiků. Výroky kritizovali i čeští politici, podle nichž jsou v rozporu se zahraniční politikou vlády.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!