Kuba čeká příliv investic a hospodářský růst, díky usmíření s USA | e15.cz

Kuba čeká příliv investic a hospodářský růst, díky usmíření s USA

Ulice Havany (ilustrační foto)
Ulice Havany (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: Bruno, Flickr.com (CC BY-SA 2.0)

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kubánská ekonomika by měla v příštím roce zrychlit růstové tempo na solidní čtyři procenta z letošního slabého výkonu 1,3 procenta. Řekl to v pátek v kubánském parlamentu ministr hospodářství Marino Murillo. Vláda evidentně sází na to, že hospodářství dostane z dlouholeté stagnace rýsující se normalizace vztahů se Spojenými státy, řekli ekonomové agentuře Reuters.

Washington a Havana ve středu oznámily, že budou usilovat o normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi a obnoví vzájemná diplomatická zastoupení na úrovni velvyslanectví. Na ekonomickém poli to bude znamenat možnost posílat na Kubu více zboží a peněz a uvolnění cestovních omezení.

Pavel Vidal, který dříve působil v kubánské centrální bance, řekl, že normalizace vztahů povede velmi rychle ke zvýšenému přílivu investic na Kubu a k růstu příjmů z turistiky. „Vysílá to mezinárodnímu společenství příznivý signál o budoucnosti této ekonomiky, podpoří to poptávku prostřednictvím turistiky a zvýší to převody peněz od emigrantů k soukromým podnikům a jednotlivcům,“ řekl Vidal.

Kubánský HDP

Ještě před týdnem by předpověď čtyřprocentního růstu vypadala podle ekonomů nereálně. Jeden z nejmenovaných místních ekonomů Reuters řekl, že letos ekonomiku Kuby zasáhl pokles příjmů od partnerské Venezuely, jejíž ekonomika stagnuje, a oslabil ji i propad domácí těžby niklu.

Vyhlídky na zlepšení vztahů s USA snížily podle pozorovatelů rizika podnikání na Kubě. „Všechno se změnilo. Investoři se budou snažit dostat se sem před Američany, mezi věřiteli se zvýší důvěra a Kuba bude v silnější pozici ve všech ekonomických vyjednáváních,“ řekl jeden z evropských velvyslanců na Kubě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery