Kuba chce, aby lepší vztahy s USA provázelo i zrušení hospodářského embarga | E15.cz

Kuba chce, aby lepší vztahy s USA provázelo i zrušení hospodářského embarga

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americký prezident Barack Obama dnes v Bílém domě oznámil, že Spojené státy souhlasily s obnovením diplomatických vztahů s Kubou. Jde podle něj o historický krok, i když neshody mezi oběma zeměmi jsou nadále hluboké. Šéf Bílého domu připustil, že úsilí o izolaci Kuby mělo opačný efekt, než bylo zamýšleno. Obě země si podle kubánské vlády navzájem otevřou ambasády 20. července. Washington konkrétní datum neuvedl.

„Nesmíme zůstat uvězněni v minulosti,“ řekl Obama. „Američané i Kubánci jsou připraveni pohnout se dopředu,“ uvedl také v oznámení, které živě přenášela i kubánská televize.

„Toto je historický krok kupředu v našem úsilí o normalizaci vztahů s kubánskou vládou a lidem a začátkem nové kapitoly vztahů se sousedy na americkém kontinentu“, prohlásil Obama. „Jsme sousedé, nyní můžeme být i přáteli,“ řekl dále americký prezident.

Americký ministr zahraničí John Kerry dnes ve Vídni potvrdil, že v létě navštíví Havanu, aby před budovou ambasády vztyčil vlajku USA. V dnešním světě plném konfliktů je podle něj důležité poselství nejnovějšího vývoje.

Kuba dále požaduje, aby Washington v zájmu celkové normalizace vztahů zastavil rozhlasové a televizní vysílání na Kubu

Není však jasné, kdy Kerry do Havany pojede, ani kdy bude Washington moci do kubánské metropole poslat svého nového velvyslance. K jeho jmenování potřebuje Obama souhlas Senátu ovládaného republikánskou většinou a přední představitelé republikánů už dali najevo svůj odpor vůči oteplování vztahů s Kubou.

Rozdílné názory mají obě země podle Obamy například na svobodu projevu. Šéf Bílého domu ujistil, že Spojené státy se budou nadále ozývat, když budou mít odlišný názor na otázky týkající se hodnot. Vzájemné kontakty podle Obamy posílí demokracii a zlepší stav lidských práv na Kubě.

Kubánský prezident Raúl Castro ve svém úterním dopise Obamovi poukázal na princip nevměšování do vnitřních záležitostí jiných států. Kuba přitom tradičně odmítá jakoukoli americkou kritiku stavu lidských práv v socialistické karibské zemi jakožto vměšování.

Rozhodnutí otevřít ambasády spočívá na oboustranném úmyslu mít vztahy založené na vzájemném respektu, citovala kubánská televize z Castrova dopisu.

Kubánská vláda dnes rovněž prohlásila, že je nezbytné, aby bylo současně s obnovením diplomatických vztahů zrušeno hospodářské embargo. K tomu americký prezident poznamenal, že je načase, aby Kongres v této věci konal a embargo zrušil. Podle mluvčího Bílého domu Joshe Earnesta Bílý dům věří, že mezi demokraty a republikány v Kongresu existuje silná podpora pro zrušení embarga.

Americkým diplomatům ubydou povinnosti

Kuba dále požaduje, aby Washington v zájmu celkové normalizace vztahů zastavil rozhlasové a televizní vysílání na Kubu a „podvratné“ programy. Spojené státy by podle kubánské vlády rovněž měly vrátit vojenskou základnu na Guantánamu pod kubánskou správu.

Prezidenti obou zemí si před dnešním oficiálním ohlášením obnovení diplomatických vztahů vyměnili příslušné dopisy. Castro podle kubánské televize v dopise Obamovi potvrdil, že také Havana se rozhodla obnovit diplomatické vztahy s USA a otevřít ve Washingtonu 20. července ambasádu.

Na základě dohody o otevření diplomatických misí bude podle Reuters velvyslanectví USA pracovat ve stejném režimu, jako v jiných restriktivních prostředích a bude moci plnit základní diplomatické funkce. Američtí diplomaté cestující mimo Havanu už nebudou muset žádat o povolení, ale budou to kubánské vládě pouze dávat na vědomí.

Obě strany jednaly o opětovném otevření ambasád od 17. prosince, kdy oznámily, že chtějí obnovit vztahy. Obnovení diplomatických vztahů je velkým krokem v procesu normalizace vztahů mezi oběma zeměmi, který se však posouvá pomalu kvůli přetrvávajícím problémům v otázkách, jako je dodržování lidských práv na Kubě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video