Kubánské úřady loni zadržely nejvíc oponentů režimu v historii | E15.cz

Kubánské úřady loni zadržely nejvíc oponentů režimu v historii

Raúl a Fidel Castro
Raúl a Fidel Castro
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V loňském roce kubánské úřady na krátkou dobu zadržely přes osm tisíc oponentů režimu, což je vůbec největší počet v historii. Počet lidí, kteří jsou na ostrově drženi jako dlouhodobí političtí vězni, podle Kubánské komise pro lidská práva a národní usmíření naopak pozvolna klesá.

Komunistický režim provedl během loňského roku celkem 8899 zadržení trvajících od několika hodin do několika dní, uvedl podle agentury AP Elizardo Sánchez, šéf zmíněné nevládní organizace. Podle něj je to o 2000 případů více než v roce 2013 a čtyřnásobek počtu z roku 2010. Celkový počet zadržených lidí je přitom nižší než uvedené číslo, neboť někteří oponenti vlády byli zbaveni svobody víckrát.

Sánchezova organizace rovněž loni evidovala 90 lidí, kteří jsou z politických důvodů drženi na Kubě dlouhodobě ve vězení. To je méně než polovina počtu uváděného před pěti lety. Kuba přitom v rámci nápravy nepřátelských vzahů s USA, na níž se shodli prezidenti obou zemí, v prosinci přislíbila propuštění 53 politických vězňů požadované Washingtonem.

Nejmenovaný americký představitel dnes AP sdělil, že někteří z těchto vězňů již jsou na svobodě a na propuštění dalších „se pracuje“. Identitu propuštěných nesdělil.

Země usiluje o zrušení embarga

Kuba hodlá docílit zrušení více než půlstoletí trvajícího amerického obchodního embarga, což by pomohlo její strádající ekonomice. Prezident Barack Obama sice naznačil ochotu tuto blokádu zrušit, kongresmani, na jejichž rozhodnutí budoucnost embarga závisí, však nejprve požadují demokratizaci poměrů v zemi.

Úřady na Kubě bez ohledu na to na přelomu roku masově zatýkaly disidenty v souvislosti s plánovanými opozičními akcemi, které měly otestovat případnou změnu přístupu režimu ke svobodě projevu. Za mřížemi skončilo na krátkou dobu okolo pěti desítek lidí.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.