Kubánští komunisté si do čela opět zvolili staré revolucionáře | e15.cz

Kubánští komunisté si do čela opět zvolili staré revolucionáře

Zleva Jose Ramon Machado Ventura, Fidel Castro a Raul Castro
Zleva Jose Ramon Machado Ventura, Fidel Castro a Raul Castro
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kubánský prezident Raúl Castro (84 let) byl na dalších pět let zvolen do čela tamní komunistické strany. Funkci si udržel i místopředseda strany José Ramón Machado (85). Informovala o tom agentura AP. Sjezd strany tak potvrdil v jejím čele politické veterány, ač v pondělí se delegáti sjezdu vyslovili pro Castrem navrhovaná věková omezení pro budoucí stranické lídry. Limity ale zřejmě ještě musí projít širším schvalovacím procesem.

Asi tisícovka delegátů sjezdu Komunistické strany Kuby, na němž se dnes v jeho závěrečný dne za bouřlivého potlesku objevil i historický vůdce Fidel Castro, volila vedení již v pondělí. Dnes byly oznámeny výsledky. Podle agentury AP volba potvrdila kurz, který drží stará revoluční garnitura. Ta i přes více než roční uvolňování vztahů se Spojenými státy a menší reformy v ekonomické oblasti větší změny neplánuje.

Kuba a USA obnovily loni v létě po více než půlstoletí diplomatické vztahy. Oteplení korunoval před měsícem historickou návštěvou karibského ostrova americký prezident Barack Obama. Jeho cestu přitom na současném sjezdu někteří kritizovali. Kubánský ministr zahraničí Bruno Rodríguez obvinil amerického prezidenta, že při březnové návštěvě zaútočil na kubánský režim, jeho historii, kulturu a symboly.

Šéf kubánské diplomacie též na sjezdu kritizoval Obamovy výroky ohledně soukromého podnikání na Kubě. Obama před tamními nejvyššími představiteli a novináři před měsícem obhajoval občanské svobody a demokracii. Nabídl též kubánským soukromým malým podnikatelům, zvaným cuentapropistas, pomoc vlády USA.

Castro Obamovi nevěří

Již v sobotu na úvod sjezdu Raúl Castro varoval, že USA jsou rozhodnuty ukončit kubánskou socialistickou revoluci navzdory obnovení vztahů, a zdůraznil, že systém jedné, komunistické strany je nezbytný k ochraně systému. Odmítl též privatizaci a zdůraznil, že nepřipustí šokovou terapii v ekonomice.

Raúl Castro sice zůstává přesvědčený o výhodách zlepšení vztahů se Spojenými státy. Zároveň však dal najevo, že nevěří slibu Obamy, že USA nebudou usilovat o politické či ekonomické změny na Kubě.

Sjezd komunistické strany, která se jako jediná může účastnit politického života v zemi, v pondělí schválil zprávu Raúla Castra o vývoji v posledních pěti letech a jím navrhovanou věkovou hranice pro budoucí šéfy strany. Pro ústřední výbor by měl platit limit 60 let a pro sekretariát a politické byro 70 let. Sjezd též doporučil, aby se omezení aplikovala i na státní a vládní instituce.

V čele Kuby je nyní několik sedmdesátníků a osmdesátníků, veteránů revoluce z konce 50. let. Někdejší vůdce Fidel Castro, který v srpnu oslaví devadesátiny, se kvůli nemoci z politických funkcí stáhl před několika lety. V čele země stál fakticky do roku 2006 a stranu vedl do roku 2011.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery