Kurdové se od obvinění z účasti na atentátu v Ankaře distancují | E15.cz

Kurdové se od obvinění z účasti na atentátu v Ankaře distancují

Výbuch v Ankaře
Výbuch v Ankaře
• 
ZDROJ: CTK

Marian Hronek

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rozhodněte se, na čí straně jste, vyzval včera západní státy turecký premiér Ahmet Davutoglu. Narážel tím na spolupráci západní koalice s kurdskou milicí YPG v Sýrii, která je podle jeho slov odpovědná za středeční bombový útok v Ankaře, při němž zahynulo nejméně 28 lidí.

Sebevražedný atentátník byl údajně s YPG v kontaktu, stejně jako devět dalších lidí, kteří byli v souvislosti s případem zadrženi. „Nemůžeme už nadále akceptovat toto měření dvojím metrem, uvítali bychom jednotný postoj vůči YPG,“ prohlásil Davutoglu. Turecký prezident Tayyip Erdogan pak slíbil, že důkazy vedoucí ke kurdským milicím YPG budou zveřejněny. „Kdo je podporuje, toho bude soudit historie,“ pohrozil nakonec.

Politické vedení YPG ale odpovědnost za atentát popírá. „Turecko není náš nepřítel,“ tvrdí. Strana demokratické unie (PYD) oznámila, že její ozbrojené křídlo, tedy YPG, nemá s ankarským útokem nic společného. „Popíráme jakoukoli účast na tomto útoku. Tato obvinění jsou zjevně spojena s úmyslem zahájit intervenci do Sýrie. Davutoglu se na něco připravuje. Turci nás už týden bombardují. Ujišťuji, že YPG do Turecka nevypálila jediný náboj,“ sdělil šéf PYD Sálih Muslim.

Kurdové se nemstí

Také s YPG spřízněná Kurdská strana pracujících (PKK) prý nemá s explozí v Ankaře nic společného a strůjce incidentu nezná, jak tvrdí ve svém prohlášení. „Navzdory všem provokacím turecké armády jsme nereagovali a jednali jsme dějinně zodpovědným způsobem,“ uvádí dokument.

Turecko už nějakou dobu tlačí na západní koalici, aby v Sýrii podnikla pozemní operaci a vlekoucí se konflikt konečně zastavila. „Pozemní zásah bude namířen proti všem teroristickým skupinám, podpoří umírněnou opozici a zabezpečí přísun humanitární pomoci,“ přiblížil agentuře al-Džazíra plány své vlády turecký novinář Mehmet Celik. Země však nehodlá v Sýrii zasahovat na vlastní pěst a čeká na kladnou odezvu Západu.

Obránci národa bez vlastního státu
Zkratka YPG označuje Lidové obranné jednotky. Je to jedna z kurdských ozbrojených skupin v Sýrii, které v první fázi syrské občanské války bojovaly proti každému, kdo se snažil převzít kontrolu nad kurdskými částmi země. Později zabrali i území kontrolovaná Islámským státem.

YPG se prezentuje jako demokratická lidová armáda, například důstojníky volí hlasováním. Vedle Kurdů přitahuje i jiné etnické skupiny z opozičních sil nebo lidi z místních vesnic. V říjnu 2015 založila milice společně se skupinami sunnitských Arabů, Turkmenů a křesťanů tzv. Syrské demokratické síly.

Zdroj: Wikipedia

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video