Kia jako Humvee. Podívejte se na armádní vozidlo od jihokorejské automobilky | E15.cz

Vše o vizionářích

Vše o vizionářích Vstoupit do speciálu

Kia jako Humvee. Podívejte se na armádní vozidlo od jihokorejské automobilky

Tomáš Dusil - auto.cz

Jihokorejská Kia, známá především jako výrobce rodinných automobilů, přišla s novým vozem. Je určen pro tamní armádu a vznikl na požadavek Ministerstva obrany Jižní Koreje.  Kia LTV připomíná americký armádní vůz Humvee.

Lehká vojenská vozidla jsou zastoupena v mnoha armádách světa. Poprvé své služby prokázala už v průběhu 2. světové války, kdy se objevil prapředek těchto aut, slavný Willys Jeep MB. Od té doby se tato vozidla stále vyvíjejí, přičemž nejagilnější v jejich vývoji jsou asi Američané. Nejznámější v tomto ohledu je asi AM General a jeho HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle), přezdívaný Humvee. 

Vozidla pro armádu ale vyrábějí i jiné země. Kromě Ruska je to také třeba Jižní Korea. V této zemi má monopol na výrobu a vývoj lehkých vojenských vozidel firma Kia Motors, která již léta vyrábí vozy KM420 a větší KM450, primárně používané jihokorejskou armádou. Kromě toho Kia také v licenci kompletovala lehká armádní vozidla Iveco LMV a Navistar Saratoga.

Porsche už nebude montovat do aut dieselové motory

Nová generace lehkého vojenského vozidla Kia LTV je primárně určena coby náhrada za výše uvedená vozidla v korejské armádě. Kromě toho se ale počítá také s vývozem do zahraničí. Auto má kabinu koncipovanou tak, aby kromě řidiče dokázalo pobrat ještě trojici vojáků sedících. Kromě toho lze střechu kabiny vozidla přizpůsobit tak, aby na ni bylo možné namontovat různé druhy výzbroje, například lehký kulomet, ale také výrazně těžší a větší protitankový kanón.

Na podvozek Kia LTV lze rovněž upevnit rozličné nástavby podle požadavků konkrétní vojenské mise. Podvozek, zčásti chráněný proti střepinám z min, bude nabízen se dvěma různými rozvory náprav, a sice standardním, kratším a prodlouženým. Prodloužená verze bude určena primárně pro převoz vojenského vybavení a vojáků, kterých pojme až osm.


Celý článek si můžete přečíst na webu auto.cz >>>


OBRAZEM: Nissan představil mobilní vesmírnou observatoř
Osobní vznášedla: převratná myšlenka, která skončila fiaskem. Připomeňte si jejich příběh

Autor: Tomáš Dusil - auto.cz
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!