Kyjev: Vzbouřenci mají v Donbasu ve zbrani 43 tisíc mužů | E15.cz

Kyjev: Vzbouřenci mají v Donbasu ve zbrani 43 tisíc mužů

Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
Tank proruských separatistů na východě Ukrajiny (duben 2015)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Východoukrajinští povstalci mají v Donbasu ve zbrani 43 tisíc mužů, z toho devět tisícovek tvoří příslušníci ruské armády. V kyjevské televizi to prohlásil zástupce velitele ukrajinské protipovstalecké operace Valentyn Fedyčev. Ve výzbroji ruských vojáků je podle něj 190 tanků.

Moskva přítomnost svých vojáků na východě Ukrajiny vytrvale popírá. Připouští sice, že Rusové v Donbasu bojují, jde ale údajně o dobrovolníky nebo vojáky na dovolené. Zbraně, které mají povstalci k dispozici, ukořistili podle Moskvy v zabavených skladech ukrajinské armády v Doněcké a Luhanské oblasti.

Fedyčev toto tvrzení označil za lež. „V oblastech, které nyní okupují vzbouřenci, neměla ukrajinská armáda žádné sklady munice ani bojové techniky. Tvrzení Moskvy o tom, že nejde o výzbroj dovedenou z Ruska, je lživé,“ prohlásil ukrajinský velitel.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg prohlásil, že Rusko soustřeďuje své síly na hranicích s Ukrajinou a posílá další zbraně proruským separatistům v Donbasu. Tím povstalcům umožňuje zahájit nečekaný útok, pokud se pro to rozhodnou.

„Dochází k ruskému (vojenskému) soustředění jak podél hranic s Ukrajinou, tak uvnitř východní Ukrajiny s neustálým přísunem těžké výzbroje, tanků, dělostřelectva, munice, systémů protivzdušné obrany a s vytrvalým výcvikem,“ řekl Stoltenberg.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video