Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu | E15.cz

Kyjevský soud propustil Saakašviliho na svobodu

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Kyjevský soud dnes zamítl žádost ukrajinské prokuratury o uvalení vazby ve formě domácího vězení na gruzínského exprezidenta a odvolaného ukrajinského gubernátora Michaila Saakašviliho. Ten čelí obvinění, že ve spolčení se zločineckou skupinou napomáhal na Ukrajině státnímu převratu. Proti rozhodnutí soudu je možné se do pěti dnů odvolat.

Policie politika zadržela v pátek, Saakašvili následně v cele předběžného zadržení o víkendu zahájil hladovku. Obžaloba dnes u soudu žádala vazbu ve formě domácího vězení s povinným nošením elektronického náramku po dobu dvou měsíců.

Přeplněná soudní síň, kde byli kromě novinářů i Saakašviliho stoupenci, na rozhodnutí soudkyně Larysy Cokolové reagovala potleskem. Saakašvili pak rozhodnutí soudkyně chválil, znamená to podle něj, že na Ukrajině ještě "není vše ztraceno".

"Vzhledem k tomu, že už několik dní hladovím, je mým prvním cílem se najíst," žertoval Saakašvili po vyhlášení rozhodnutí.

Gruzínský exprezident dále novinářům řekl, že nemá ambice stát se ukrajinským prezidentem, v zemi ale hodlá pokračovat v boji proti oligarchické vládě.

Politik, který si v rodné Gruzii vysloužil pověst zapřisáhlého nepřítele Kremlu, dnes obvinění ukrajinské prokuratury znovu označil za lživá. Úřady se tak podle Saakašviliho snaží omezit jeho politickou činnost a schovat ho před veřejností. Během líčení se také označil za válečného zajatce.

"Nepovažuji se za zadrženého. Považuji se za válečného zajatce. Považuji se za zajatce ukrajinských oligarchů a (ruského prezidenta Vladimira) Putina. Jsem válečný zajatec. Skutečně. Protože oni vedou válku proti Ukrajině," citovala agentura Unian Saakašviliho, který během soudního líčení zazpíval ukrajinskou a gruzínskou hymnu.

Saakašviliho dnes přišla u soudu podpořit mimo jiné bývalá ukrajinská premiérka a nyní opoziční poslankyně Julija Tymošenková. Ta společně s dalšími devíti ukrajinskými poslanci uvedla, že je připravena se za Saakašvilihi u soudu zaručit. Před soudní budovou se policie střetla se zhruba 200 stoupenci gruzínského exprezidenta.

Devětačtyřicetiletý Saakašvili se na Ukrajině politicky angažuje od roku 2015, do země ho pozval ukrajinský prezident Petro Porošenko. Vztahy mezi oběma politiky však postupně ochladly; ukrajinskému prezidentovi vyčítá Saakašvili tolerování korupce a váhavé prosazování reforem.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video