Lavina na Mont Blancu zabila devět horolezců | E15.cz

Lavina na Mont Blancu zabila devět horolezců

Záchranářský vrtulník míří k nejvyšší hoře Evropy
Záchranářský vrtulník míří k nejvyšší hoře Evropy
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Lavina v oblasti nejvyšší evropské hory Mont Blanc dnes usmrtila devět lidí. Počet obětí by už stoupat neměl, protože večer místní policie oznámila, že zbylí čtyři dosud pohřešovaní jsou naživu. Dalších 15 lidí utrpělo zranění, dva byli zachráněni nezranění. Češi mezi postiženými nejsou.

„Bilance se zastavila na devíti. Na seznamu nezvěstných už nikdo není. Je to dobrá zpráva na závěr dramatického dne,“ prohlásil Emmanuel Vegas z horské policie v Chamonix. Ze čtyř dosud pohřešovaných alpinistů dva nakonec expedici zrušili a dva šli jinou trasou, než původně plánovali, sdělila policie. Mimo jiné se dnes sami ohlásili dva dosud nezvěstní Britové, kteří jsou v pořádku.

Francouzské úřady oznámily, že mezi devíti mrtvými jsou tři Němci, tři Britové, dva Španělé a jeden Švýcar. „Zdá se, že nikdo z těch mrtvých, zraněných nebo pohřešovaných by neměl být českým občanem,“ uvedl zástupce české velvyslankyně v Paříži Jan Czerný. Ten už kvůli tomu byl v kontaktu s úřady z postiženého regionu. „Doufejme, že to tak zůstane,“ dodal.

Lavina horolezce ve výšce kolem 4000 metrů smetla nad ránem na úpatí Mont Maudit (4465 metrů), která je součástí masivu nejvyšší evropské hory a slouží jako jedna z cest na její vrchol. Na místo neštěstí, kvůli němuž byl vyhlášen poplach kolem 5:25 SELČ, okamžitě vyrazili záchranáři s nejrůznější technikou. Na místě pátral i vrtulník i specialisté se záchranářskými psy.

Marek Holeček: Strach je nejlepší záruka šťastného návratu

Podle řady francouzských médií jde o nejhorší lavinové neštěstí v tomto alpském regionu za poslední roky. Poslední podobně rozsáhlá tragédie se v Alpách odehrála v srpnu 2008. Tehdy o život přišlo osm horolezců - tři Švýcaři, rakouský průvodce a čtyři Němci. Všichni tehdy zahynuli také pod lavinou.

„Žádná předpověď počasí nepředvídá riziko lavin,“ zdůraznil starosta alpského střediska Chamonix Eric Fournier. Co lavinu vyvolalo, se zjišťuje. Možnou příčinou podle DPA je 40 centimetrů tlustá ledová deska pod sněhem. Podle meteorologické služby Météo France navíc v oblasti foukal silný vítr.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video