Lékaři bez hranic pozastavili záchranné operace ve Středomoří. Kvůli bezpečnosti doktorů | E15.cz

Lékaři bez hranic pozastavili záchranné operace ve Středomoří. Kvůli bezpečnosti doktorů

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Mezinárodní zdravotnická organizace Lékaři bez hranic pozastavila záchranné operace v oblasti Středomoří, kde se snaží migranti z Afriky dostat do Itálie. Organizace dnes oznámila, že to činí kvůli většímu ohrožení, jemuž jsou její příslušníci vystavení ze strany libyjských pobřežních hlídek. Také si stěžuje na větší obstrukce, kterým čelí i ze strany italských úřadů.

"Pozastavili jsme činnost, protože máme pocit, že ohrožující chování ze strany libyjské pobřežní stráže je velmi vážné. Nemůžeme posílat naše kolegy do nebezpečí," řekl agentuře Reuters šéf italské pobočky Lékařů bez hranic Loris de Filippi.

V posledních čtyřech letech do Itálie dorazilo téměř 600 000 migrantů, většinou z Libye. Tam se až poslední dobou s pomocí peněz Evropské unie formují pobřežní hlídky, které se snaží bránit tomu, aby se přistěhovalci vydávali s pomocí převaděčů na nafukovacích člunech na moře. Při překonávání Středozemního moře už v oblasti zahynulo více než 13 000 lidí.

Příliv migrantů se stal velkým politickým tématem v Itálii, kterou čekají počátkem příštího roku parlamentní volby. Současná vláda se snaží proti příchodu nových migrantů vystupovat stále razantněji. Vydala i kodex pro činnost nevládních humanitárních organizací při zachraňování migrantů. Lékaři bez hranic jej ale odmítli. Uvedli, že kodex nepřijmou s ohledem na humanitární zásady "nezávislosti a neutrality".

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video