Lepším výběrem daní by Řecko získalo navíc 60 miliard eur | E15.cz

Lepším výběrem daní by Řecko získalo navíc 60 miliard eur

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Řecko, sužované tvrdými dopady finančních problémů, má kolem 60 miliard eur v nevybraných daních. Ve zprávě o činnosti expertní mise v Řecku to dnes uvedla Evropská komise. Suma odpovídá zhruba čtvrtině hrubého domácího produktu Řecka. Jeho dluh dosahuje kolem 370 miliard eur, tedy kolem 160 procent HDP.

Expertní tým byl vytvořen s cílem pomoci s reformami. Podle šéfa týmu Horsta Reichenbacha, kterého citovala agentura AP, by až osm miliard eur mohlo být bezprostředně získáno a mohlo by pomoci Aténám se snížením jejich masivních schodků.

Zhruba polovinu sumy představují nevybrané daně, které souvisejí s právními spory, jež se o ně vedou. Tyto pře ale mohou klidně zabrat sedm až 12 let. Právě zlepšení mechanismů pro řešení takovýchto sporů bude jednou z priorit pro skupinu expertů z členských států unie a z Mezinárodního měnového fondu, kteří mají Řekům s reformami pomoci.

Podle zprávy je šance na získání peněz malá, rozsah problému ale ukazuje na pochyby ohledně účinnosti řecké daňové správy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video