Letadlo s hokejisty přejelo ranvej, vzneslo se jen na chvíli | E15.cz

Letadlo s hokejisty přejelo ranvej, vzneslo se jen na chvíli

Trosky letounu v řece Volze
Trosky letounu v řece Volze
• 
ZDROJ: CTK/ITAR-TASS

bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Letoun Jak-42, v němž včera zahynuli hráči týmu Lokomotiv Jaroslavl, měl pravděpodobně problémy s jedním z motorů. Podle dispečera letiště, který tragédii přihlížel, se stroj příliš dlouho rozjížděl a před tragédií se zvedl jen deset metrů nad zem. Mezi vyšetřovacími verzemi je ale i teroristický útok či chyba pilota.

Neštěstí si vyžádalo 43 obětí, byli mezi nimi i čeští hokejisté Jan Marek, Karel Rachůnek a Josef Vašíček a také legenda slovenského hokeje Pavol Demitra. Nehodu přežili jen palubní mechanik a ruský hokejista Alexandr Galimov. Tým byl na cestě do běloruského Minsku na zahajovací západ sezóny ruské ligy KHL.

Vyšetřovatelům nehody se již podařilo nalézt obě černé skříňky. Svědci události a experti se shodují, že bezprostřední příčinou pádu letadla byl nedostatečný tah motorů. „Kapitán požádal o povolení ke startu, já jsem mu je dal. Pak se měl se mnou spojit, jakmile dosáhne výšky 200 metrů. Jenže on se na ni prostě vůbec nedostal,“ uvedl pro server Lifenews.ru letecký dispečer Arij Novik, který měl během včerejšího dopoledne službu na věži letiště Tunošna.

Dále čtěte:

S hokejisty Jaroslavle zahynuli v letadle i čeští mistři světa

Letecká neštěstí se sportovcům nevyhýbají

„Stroj přejel konec startovací dráhy, několik desítek metrů se ještě pohyboval po technickém pásu, pak se ocitl na volném terénu, z nějž se odlepil. Ale ve zlomku vteřiny se prudce stočil na levou stranu a zřítil se,“ dodal. Někteří svědkové uvedli, že letadlo po startu zavadilo o řídící věž.

Na někomika místech republiky se sešli fanoušci, aby uctili památku českých hokejistů. Autor: ctk
Na několika místech republiky se shromáždili fanoušci, aby uctili památku českých hokejistů

Příčinou nízkého výkonu motorů může podle vyšetřovatelů být nekvalitní palivo, vlétnutí ptáka do motoru, či výpadek palivového systému. Různí se také údaje o tom, zda se letadlo vzňalo už ve vzduchu, nebo až po dopadu na zem. „Náhle jsem spatřila hořící letadlo. Zdálo se mi, že vzplanulo ve vzduchu a ihned poté se zřítilo,“ řekla listu Kommersant lékařka místní nemocnice Natalia Panovová.

Slovenští fanoušci se sešli před trenčínským zimním stadiónem, kde svou kariéru zahájil Pavol Demitra. Autor: ctk
Slovenští fanoušci se sešli u trenčínského zimního stadionu, kde svou karéru zahájil Pavol Demitra

Vyšetřovatelé zatím nevyloučili ani teroristický útok. Několik svědků vypovědělo, že před pádem letadla slyšeli dvě detonace. Pilot se mohl dopustit chyby tím, že nepřerušil pokus o start, když zjistil, že nemá dostatečnou rychlost na vzlet.

Letadlo společnosti Jak-Servis prošlo poslední technickou kontrolou 16. srpna. Během ní byl vyměněn pravý motor. Aerolinky měly stroj pronajatý od Chruničevova státního kosmického střediska, které je hlavním výrobcem ruských kosmických nosných raket. Letoun obvykle sloužil k přepravě pracovníků střediska na kazašský kosmodrom Bajkonur.

Autor: bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video